Bouřit se proti korupci je správné. Sama nezmizí.

Korupce je bezesporu jedním z důvodů, proč se na Blízkém východě a v severní Africe v  posledních letech bouří tolik lidí proti svým vládám a režimům. V roce 2011 odstartovala v Tunisku vlna protestů tzv. „arabského jara“ poté, co se upálil tamní prodejce ovoce Muhammad Buazízí. Události spustil incident, kdy  tuniský mladík odmítl zaplatit úplatek policistce, která mu v reakci na to zabavila váhu, dala mu facku a navíc urážela jeho zesnulého otce. Tuniský „Jan Palach“ se k drastickému činu rozhodl poté, co se nemohl na úřadě dovolat spravedlnosti a ani nebyl vpuštěn do budovy. Následující protesty v dalších zemích, kam se „arabské jaro“ z Tuniska rozšířilo dominovým efektem, byly vedle požadavků po větších občanských svobodách a demokracii vždy spojeny s odporem proti korupci.

Na podzim roku 2019 zasáhly některé blízkovýchodní země nové nepokoje. Vedle krátkodobých protestů v Egyptě se protestovalo hlavně v Libanonu a Iráku, kde jsou u moci zkorumpované vlády,  založené navíc na etnonáboženských kvótách. V obou zemích měly nakonec dlouhotrvající protesty alespoň nějaké výsledky, například odvolání stávajících a nastolení prozatimních vlád. Trik ovšem spočíval v tom, že často zůstali u moci lidé ze stejných mocenských kruhů, nebo rovnou úplně ti samí lidé, kteří se například jen prohlásili dočasným premiérem.

I v rámci Blízkého východu se ovšem liší míra arogance vládnoucí třídy podle toho, jak pevnou moc třímá v rukou. Princ Bandar, bývalý saúdský velvyslanec ve Spojených státech, prohlásil v televizním rozhovoru, že korupce je přirozeným lidským problémem. „Pokud by vybudování Saúdské Arábie stálo 400 miliard dolarů a z toho by bylo 50 miliard dolarů zneužito, tak co má jako být?“, reagoval saúdský princ na novinářovy otázky.

Pro mnoho lidí je klientelismus příznačným jevem pro Blízký východ a severní Afriku, na druhou stranu přirozeným jevem jsou i snahy tento společenský nešvar odstranit a vytvořit spravedlivější a transparentnější systém. Do jaké míry se to tamním lidem podaří, ukáže až budoucnost, nicméně požadavky v podobě masových protestů, které odstartovaly v tomto regionu v poslední dekádě, jsou nutným prvopočátkem pro změnu.

 Autor působí jako analytik think tanku Centrum strategické analýzy a orientuje se na politiku Blízkého východu.

Podobné články

18. června 2012

Potřebujeme změnu volebního systému

Již delší dobu se kromě korupce zabývám také tím, jak znovunastolit faktickou demokracii v našem společenském uspořádání. Jsem přesvědčen, že pro tuto vizi je nutnou podmínkou zásadní změna stávajícího volebního systému včetně změny ústavy…

7. ledna 2013

Zlojedská amnestie na Nový rok

Nový rok u nás začal skutečně ostře. Prezident této země se odvážil k bezprecedentnímu kroku, kterým zpochybnil samotnou podstatu právního státu. Jím vyhlášená amnestie představuje tlustou čáru za podvody a korupčními skandály za celou éru…

21. října 2013

Koho budu volit

Hodně lidí se mě ptá, jak hodnotím předvolební peloton stran a hnutí a koho budu volit. Mnozí lidé jsou toho názoru, že není moc z čeho vybírat. Jsem přesvědčen, že v budoucnu budeme moci vybírat kvalitnější kandidátky, sestavené na…

6. ledna 2014

Tříkrálová glosa o trojkoaliční šanci

Před koncem minulého roku se politici vznikající trojkoalice nechali slyšet, že jsou pro výraznou změnu volebního systému, a to směrem k posílení většinových prvků. Pokud svůj záměr naplní, budeme příště volit do Sněmovny po novu. K urnám…

5. ledna 2015

PF 2015: Více hlasů, více spokojenosti

Osm přátel z různých zemí vybírá restauraci pro poslední společný oběd roku 2014. Nemohou se dohodnout. Španěl navrhuje, aby hlasovali. Francouzka se před pár dny dozvěděla o novém způsobu volby nazvaném Demokracie 2.1 a napadá ji, že by…

4. ledna 2016

S Demokracií 2.1 proti korupci

Rok 2015 ukázal, jak široké a univerzální využití má hlasovací systém Demokracie 2.1 (D21). D21 aplikujeme ve firmách i ve školách. Vůbec největší počet hlasování jsme však provedli ve městech, a to v České republice i v zahraničí. Díky…