9. listopadu 2020 | Luboš Pavlovič

Bránit se pravidlům soudně není v zájmu České republiky

Pravděpodobnost, že Česká republika zaplatí miliardu za to, že posílala zemědělské dotace, aniž by ověřovala, zda skutečně doputují k zemědělcům, je opět o něco vyšší. Na začátku listopadu 2020 nezávislá komise, složená z odborníků z různých členských států Evropské unie, rozhodla ve sporu mezi Evropskou komisí a Českou republikou tak, že dala za pravdu komisi. Ministerstvo zemědělství se chce dál bránit. Je pravděpodobné, že celá kauza skončí u Evropského soudního dvora.

Proběhne-li v budoucnu zasedání Evropského soudního dvora ve sporu Evropské komise, která trvá na dodržování pravidel, a České republiky, je dobré se zeptat, kdo v něm bude hájit české zájmy? Nebylo by v zájmu ČR především odstranit problémy a nejasnosti, které v souvislosti s rozdělováním zemědělských dotací vznikají? Je v jejím zájmu, aby dotace pobírali místo malých farmářů agrobaroni?

Vládnímu hnutí ANO nyní padají volební preference. Činy vlády v boji proti epidemii koronaviru má řada lidí za chaotické, nepodléhající nějakému plánu, ale přelévajícím se vlivům průzkumů veřejného mínění a ekonomických zájmů různých partiček. A taková je celá politika hnutí ANO, nejen krizový management. Podívejte se třeba právě na zemědělské dotace.

Problémem zemědělských dotací se v Nadačním fondu proti korupci dlouhodobě zabýváme. Důkladné analýze jsme podrobili dozorčí radu Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF), její auditory a právníky, poukázali na některé netransparentní zakázky, a také milionové zakázky pro předsedu představenstva sesterského Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF). Naše analýza ukazuje na závažné pochybení při transparentnosti zadávání zakázek i na možný střet zájmů.

O tom, že zemědělské dotace se čerpají v rozporu s předpisy o střetu zájmů, informoval své nadřízené také dřívější náměstek Státního fondu životního prostředí České republiky Leo Steiner a pozastavil dotaci pro lihovar v majetku holdingu Agrofert. Ze své pozice náměstka nakonec odešel, protože mu hrozil spor se zaměstnavatelem, a to právě kvůli tomu, že svá zjištění o dotacích medializoval. My v NFPK jsme mu naopak udělili Cenu za odvahu.