Bránit se pravidlům soudně není v zájmu České republiky

Pravděpodobnost, že Česká republika zaplatí miliardu za to, že posílala zemědělské dotace, aniž by ověřovala, zda skutečně doputují k zemědělcům, je opět o něco vyšší. Na začátku listopadu 2020 nezávislá komise, složená z odborníků z různých členských států Evropské unie, rozhodla ve sporu mezi Evropskou komisí a Českou republikou tak, že dala za pravdu komisi. Ministerstvo zemědělství se chce dál bránit. Je pravděpodobné, že celá kauza skončí u Evropského soudního dvora.

Proběhne-li v budoucnu zasedání Evropského soudního dvora ve sporu Evropské komise, která trvá na dodržování pravidel, a České republiky, je dobré se zeptat, kdo v něm bude hájit české zájmy? Nebylo by v zájmu ČR především odstranit problémy a nejasnosti, které v souvislosti s rozdělováním zemědělských dotací vznikají? Je v jejím zájmu, aby dotace pobírali místo malých farmářů agrobaroni?

Vládnímu hnutí ANO nyní padají volební preference. Činy vlády v boji proti epidemii koronaviru má řada lidí za chaotické, nepodléhající nějakému plánu, ale přelévajícím se vlivům průzkumů veřejného mínění a ekonomických zájmů různých partiček. A taková je celá politika hnutí ANO, nejen krizový management. Podívejte se třeba právě na zemědělské dotace.

Problémem zemědělských dotací se v Nadačním fondu proti korupci dlouhodobě zabýváme. Důkladné analýze jsme podrobili dozorčí radu Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF), její auditory a právníky, poukázali na některé netransparentní zakázky, a také milionové zakázky pro předsedu představenstva sesterského Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF). Naše analýza ukazuje na závažné pochybení při transparentnosti zadávání zakázek i na možný střet zájmů.

O tom, že zemědělské dotace se čerpají v rozporu s předpisy o střetu zájmů, informoval své nadřízené také dřívější náměstek Státního fondu životního prostředí České republiky Leo Steiner a pozastavil dotaci pro lihovar v majetku holdingu Agrofert. Ze své pozice náměstka nakonec odešel, protože mu hrozil spor se zaměstnavatelem, a to právě kvůli tomu, že svá zjištění o dotacích medializoval. My v NFPK jsme mu naopak udělili Cenu za odvahu.

Podobné články

18. června 2012

Potřebujeme změnu volebního systému

Již delší dobu se kromě korupce zabývám také tím, jak znovunastolit faktickou demokracii v našem společenském uspořádání. Jsem přesvědčen, že pro tuto vizi je nutnou podmínkou zásadní změna stávajícího volebního systému včetně změny ústavy…

7. ledna 2013

Zlojedská amnestie na Nový rok

Nový rok u nás začal skutečně ostře. Prezident této země se odvážil k bezprecedentnímu kroku, kterým zpochybnil samotnou podstatu právního státu. Jím vyhlášená amnestie představuje tlustou čáru za podvody a korupčními skandály za celou éru…

21. října 2013

Koho budu volit

Hodně lidí se mě ptá, jak hodnotím předvolební peloton stran a hnutí a koho budu volit. Mnozí lidé jsou toho názoru, že není moc z čeho vybírat. Jsem přesvědčen, že v budoucnu budeme moci vybírat kvalitnější kandidátky, sestavené na…

6. ledna 2014

Tříkrálová glosa o trojkoaliční šanci

Před koncem minulého roku se politici vznikající trojkoalice nechali slyšet, že jsou pro výraznou změnu volebního systému, a to směrem k posílení většinových prvků. Pokud svůj záměr naplní, budeme příště volit do Sněmovny po novu. K urnám…

5. ledna 2015

PF 2015: Více hlasů, více spokojenosti

Osm přátel z různých zemí vybírá restauraci pro poslední společný oběd roku 2014. Nemohou se dohodnout. Španěl navrhuje, aby hlasovali. Francouzka se před pár dny dozvěděla o novém způsobu volby nazvaném Demokracie 2.1 a napadá ji, že by…

4. ledna 2016

S Demokracií 2.1 proti korupci

Rok 2015 ukázal, jak široké a univerzální využití má hlasovací systém Demokracie 2.1 (D21). D21 aplikujeme ve firmách i ve školách. Vůbec největší počet hlasování jsme však provedli ve městech, a to v České republice i v zahraničí. Díky…