Čas přestat rozdávat

Ekonomika postižená koronavirem je na kapačkách, štědře sanovaná vládou. To bylo v pořádku první měsíce krize, dlouhodobě je to ale neudržitelné. Krize může trvat dlouhou dobu, některá odvětví se možná na původní stav nedostanou roky, např. cestovní ruch. Držet je uměle nad vodou z peněz daňových poplatníků je nejen velmi nehospodárné, přináší to také značná korupční rizika. Pojďme proto s rozdáváním skončit. Ekonomice se přece dá pomáhat i jinak, než sypáním peněz, podle na koleni šitých pravidel.

Vláda firmám posílá štědré dotace - v Rekonstrukci státu jsme spočítali, že dosud přislíbená podpora nás bude stát 195 mld. Kč. Krom toho se vláda zaručí za dalších 665 mld. úvěrů (pokud se třeba jen desetina nesplatí, znamená to dalších 66 mld. výdajů). U naprosté většiny těchto podpor vidíme, že vláda nepostupuje příliš transparentně. A to v našem hodnocení vidíme jen špičku ledovce, studujeme zdůvodnění a formální podmínky programů. Největší rizika přitom jsou v praktickém provedení. Když se podle neozkoušených pravidel rozdávají stovky miliard, zůstane za nehty možná podstatně více, než jen troška.

Kam jinam s penězi?

Z aktuální debaty o navyšování deficitu je navíc patrné, že účet není konečný. Vláda bez jasného vymezení požaduje po sněmovně další desítky miliard. Mají jít do dalších dotací?

Proinvestovat se z krize je rozumné. Prorozdávat nikoliv. Vláda má navyšovat investice, pomoci obcím a krajům, aby dělaly totéž (místo aby jim peníze brala). V Datlabu spolu s kolegy z Fakulty sociální věd UK pracujeme na propočtech tzv. fiskálních multiplikátorů. Ty ukazují, že například stavební zakázky malým a středním firmám výborně absorbují nezaměstnanost. Zejména pak pracovníky se středním odborným vzděláním, na které zatím krize dopadá nejvíce. Stát navíc svým dodavatelům může uložit včasnou platbu faktur, čímž omezí bankroty způsobené druhotnou platební neschopností.

Výhodou veřejných zakázek, stejně jako dotačních titulů EU, jsou nastavené a vyzkoušené kontrolní mechanismy. I když jsem ten poslední, kdo by je označil za ideální - pořád dávají ujištění, že se většina peněz vynaloží relativně rozumně a hospodárně. Můžeme totéž říct o vládních dotacích?

P.S. O tom, jak může stát a samosprávy efektivně a transparentně investovat si příští týden v DOXu budeme povídat s panem starostou Michalem Šmardou a novinářkou Janou Klímovou. Jste zváni - DATA vs. STÁT - středa 1. července od 18:00 hod.

 Autor je ekonom.

 

Podobné články

18. června 2012

Potřebujeme změnu volebního systému

Již delší dobu se kromě korupce zabývám také tím, jak znovunastolit faktickou demokracii v našem společenském uspořádání. Jsem přesvědčen, že pro tuto vizi je nutnou podmínkou zásadní změna stávajícího volebního systému včetně změny ústavy…

7. ledna 2013

Zlojedská amnestie na Nový rok

Nový rok u nás začal skutečně ostře. Prezident této země se odvážil k bezprecedentnímu kroku, kterým zpochybnil samotnou podstatu právního státu. Jím vyhlášená amnestie představuje tlustou čáru za podvody a korupčními skandály za celou éru…

21. října 2013

Koho budu volit

Hodně lidí se mě ptá, jak hodnotím předvolební peloton stran a hnutí a koho budu volit. Mnozí lidé jsou toho názoru, že není moc z čeho vybírat. Jsem přesvědčen, že v budoucnu budeme moci vybírat kvalitnější kandidátky, sestavené na…

6. ledna 2014

Tříkrálová glosa o trojkoaliční šanci

Před koncem minulého roku se politici vznikající trojkoalice nechali slyšet, že jsou pro výraznou změnu volebního systému, a to směrem k posílení většinových prvků. Pokud svůj záměr naplní, budeme příště volit do Sněmovny po novu. K urnám…

5. ledna 2015

PF 2015: Více hlasů, více spokojenosti

Osm přátel z různých zemí vybírá restauraci pro poslední společný oběd roku 2014. Nemohou se dohodnout. Španěl navrhuje, aby hlasovali. Francouzka se před pár dny dozvěděla o novém způsobu volby nazvaném Demokracie 2.1 a napadá ji, že by…

4. ledna 2016

S Demokracií 2.1 proti korupci

Rok 2015 ukázal, jak široké a univerzální využití má hlasovací systém Demokracie 2.1 (D21). D21 aplikujeme ve firmách i ve školách. Vůbec největší počet hlasování jsme však provedli ve městech, a to v České republice i v zahraničí. Díky…