26. dubna 2023 | Tereza Šlápotová

“Ivánku, kamaráde… postavíme si tribunu?”

Město Jemnice postavilo na místním fotbalovém hřišti 1.FC Jemnicko dřevěný přístřešek pro tribunu v hodnotě celého rodinného domu. Dle našeho názoru cena neodpovídá odvedené práci a městem vystavený kolaudační souhlas považujeme, vzhledem ke kvalitě práce, za neplatný. 

 Stavbu na území městského Zámeckého parku podpořili dotací Národní sportovní agentura a Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova. Kvůli své poloze musela být konečná podoba tribuny konzultována i s památkovým ústavem. 

Cena a kvalita projektu je přinejmenším diskutabilní. Celková cena díla činí 6.228.578,- Kč včetně DPH. NSA uvádí, že na výstavbu přispěla dotací ve výši 2.271.879,- Kč. Jen pro srovnání, koupě rodinného domu o rozloze 319 m² s pozemkem 872 m² přes ulici od stejného fotbalového hřiště, by vyšla na 6.490.000 Kč. 

Nízká kvalita odvedené práce je rovněž prokazatelná. V červnu 2022 NSA publikovala  na svých webových stránkách článek s titulkem “Na fotbalové fanoušky v Jemnici už nebude pršet. Tribuna má novou střechu.”. Jenže na fanoušky prší a tribuna novou střechu nemá. Nenechte se zmást, na hřišti vyrostla nová střecha, jenom pod ní není žádná tribuna, jelikož je stavba stále nedokončená. Níže na fotografiích můžete vidět, že střecha zakrývá pouze jednu ze tří existujících řad a nechává přední dvě odkryté. Poslední dvě nové řady se nedokončily a na jejich místě jsou pouze nezajištěné betonové podpěry. Schodiště, které na zastřešenou tribunu vede, je také nedokončené a s patnácti centimetrovými roxory trčícími z některých stupňů je ponecháno nezabezpečené a bez výstrahy. Zábradlí a úpravu terénu také nenajdete.  

O kvalitě samotné dřevěné konstrukce ani nemluvě. Neschopnost nebo snaha o zvýšení profitu  stavební firmy zavinily popukání celé konstrukce, včetně nosných sloupů. Firma s největší pravděpodobností použila, vědomě či z nedbalosti, čerstvé dřevo, které během vysychání popraskalo, což zvyšuje riziko napadení houbami a plísněmi. Je tedy jen otázkou, jakou životnost bude celá konstrukce mít.  

    

Zdroje:

https://www.nfpk.cz/p/za-dobry-zivot-na-jemnicku-z-s

https://www.nfpk.cz/p/kauza-jemnice

https://zpravodajstvi.nfpk.cz/p/podivne-hospodareni-ve-meste-jemnice

https://reality.idnes.cz/s/jemnice-okres-trebic/?s-rd=3

https://agenturasport.cz/na-fotbalove-fanousky-v-jemnici-uz-nebude-prset-tribuna-ma-novou-strechu/