7. září 2020 | Luboš Pavlovič

Kauza “Bereta” je českou obdobou případu vraždy Jána Kuciaka

V srpnu podalo pražské státní zastupitelství obžalobu na 5 lidí v případě dosud zcela nepředstavitelném vynášení informací z trestních řízení. Obžalovaná státní zástupkyně spolu s policisty z různých oddělení čelí obvinění za trestné činy zneužití pravomoci úřední osoby, neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací, porušení tajemství listin, přijetí úplatku, podplacení či podílnictví. Pro českou justici je velmi důležité, aby se projednávání případu neprotahovalo a došlo k rychlému a spravedlivému posouzení důkazů, které vyšetřovatelé shromáždili.

Případ by totiž mohl znamenat, že česká justice, jeden z pilířů demokracie, není v dobré kondici a že u většinové společnosti hrozí koroze důvěry, podobná té, kterou vidíme na Slovensku. Nemluvíme tu o výsledku soudu s údajnými objednateli vraždy novináře Jana Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové, ale o dlouhodobě stoupající nedůvěře ke slovenskému justičnímu systému. Právě ten u kauzy Kuciak vyvrcholil otevřeným odporem části médií i politiků proti soudnímu rozhodnutí.

Tento přístup je něco jiného než deprese z politického patu v Česku, která vychází ze stabilních voličských preferencí premiéra podezřelého z brutálního střetu zájmů. Politické prostředí se může kultivovat pomalu, ale v tomto případě si, ač v depresi, můžeme říkat, že řešením je politicky vyzrálá opozice, která nabídne alternativu populismu vládního hnutí ANO. Nedůvěra v soudní systém je ale něco úplně jiného. 

Pokud občané, novináři, politici a dokonce i někteří představitelé justice přestanou věřit ve spravedlnost justice samotné, bude se česká společnost potýkat s nejvážnější hrozbou od demokratizace poměrů v roce 1989. Kauza Bereta totiž odhalí více, než možnou korupci mezi těmi, kdo mají mít absolutní důvěru společnosti. Ukáže také, jak je naše společnost schopná vyrovnat se s možným systémovým selháním justice. Tento typ kauzy nemůže skončit jen samotným soudem – ať už bude rozsudek jakýkoli. Česká justice bude muset veřejnosti ukázat, že má čistý štít, který má chránit i trestat nás všechny podle stejného metru.

 

Na rozhovor s Robertem Šlachtou, jedním z vyšetřovatelů kauzy Bereta, se můžete podívat na našem webu.

https://zpravodajstvi.nfpk.cz/p/robert-slachta