Kauza “Bereta” je českou obdobou případu vraždy Jána Kuciaka

V srpnu podalo pražské státní zastupitelství obžalobu na 5 lidí v případě dosud zcela nepředstavitelném vynášení informací z trestních řízení. Obžalovaná státní zástupkyně spolu s policisty z různých oddělení čelí obvinění za trestné činy zneužití pravomoci úřední osoby, neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací, porušení tajemství listin, přijetí úplatku, podplacení či podílnictví. Pro českou justici je velmi důležité, aby se projednávání případu neprotahovalo a došlo k rychlému a spravedlivému posouzení důkazů, které vyšetřovatelé shromáždili.

Případ by totiž mohl znamenat, že česká justice, jeden z pilířů demokracie, není v dobré kondici a že u většinové společnosti hrozí koroze důvěry, podobná té, kterou vidíme na Slovensku. Nemluvíme tu o výsledku soudu s údajnými objednateli vraždy novináře Jana Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové, ale o dlouhodobě stoupající nedůvěře ke slovenskému justičnímu systému. Právě ten u kauzy Kuciak vyvrcholil otevřeným odporem části médií i politiků proti soudnímu rozhodnutí.

Tento přístup je něco jiného než deprese z politického patu v Česku, která vychází ze stabilních voličských preferencí premiéra podezřelého z brutálního střetu zájmů. Politické prostředí se může kultivovat pomalu, ale v tomto případě si, ač v depresi, můžeme říkat, že řešením je politicky vyzrálá opozice, která nabídne alternativu populismu vládního hnutí ANO. Nedůvěra v soudní systém je ale něco úplně jiného. 

Pokud občané, novináři, politici a dokonce i někteří představitelé justice přestanou věřit ve spravedlnost justice samotné, bude se česká společnost potýkat s nejvážnější hrozbou od demokratizace poměrů v roce 1989. Kauza Bereta totiž odhalí více, než možnou korupci mezi těmi, kdo mají mít absolutní důvěru společnosti. Ukáže také, jak je naše společnost schopná vyrovnat se s možným systémovým selháním justice. Tento typ kauzy nemůže skončit jen samotným soudem – ať už bude rozsudek jakýkoli. Česká justice bude muset veřejnosti ukázat, že má čistý štít, který má chránit i trestat nás všechny podle stejného metru.

 

Na rozhovor s Robertem Šlachtou, jedním z vyšetřovatelů kauzy Bereta, se můžete podívat na našem webu.

https://zpravodajstvi.nfpk.cz/p/robert-slachta

 

Podobné články

18. června 2012

Potřebujeme změnu volebního systému

Již delší dobu se kromě korupce zabývám také tím, jak znovunastolit faktickou demokracii v našem společenském uspořádání. Jsem přesvědčen, že pro tuto vizi je nutnou podmínkou zásadní změna stávajícího volebního systému včetně změny ústavy…

7. ledna 2013

Zlojedská amnestie na Nový rok

Nový rok u nás začal skutečně ostře. Prezident této země se odvážil k bezprecedentnímu kroku, kterým zpochybnil samotnou podstatu právního státu. Jím vyhlášená amnestie představuje tlustou čáru za podvody a korupčními skandály za celou éru…

21. října 2013

Koho budu volit

Hodně lidí se mě ptá, jak hodnotím předvolební peloton stran a hnutí a koho budu volit. Mnozí lidé jsou toho názoru, že není moc z čeho vybírat. Jsem přesvědčen, že v budoucnu budeme moci vybírat kvalitnější kandidátky, sestavené na…

6. ledna 2014

Tříkrálová glosa o trojkoaliční šanci

Před koncem minulého roku se politici vznikající trojkoalice nechali slyšet, že jsou pro výraznou změnu volebního systému, a to směrem k posílení většinových prvků. Pokud svůj záměr naplní, budeme příště volit do Sněmovny po novu. K urnám…

5. ledna 2015

PF 2015: Více hlasů, více spokojenosti

Osm přátel z různých zemí vybírá restauraci pro poslední společný oběd roku 2014. Nemohou se dohodnout. Španěl navrhuje, aby hlasovali. Francouzka se před pár dny dozvěděla o novém způsobu volby nazvaném Demokracie 2.1 a napadá ji, že by…

4. ledna 2016

S Demokracií 2.1 proti korupci

Rok 2015 ukázal, jak široké a univerzální využití má hlasovací systém Demokracie 2.1 (D21). D21 aplikujeme ve firmách i ve školách. Vůbec největší počet hlasování jsme však provedli ve městech, a to v České republice i v zahraničí. Díky…