Ministerstvo vnitro chystá zavedení aplikace pro přepis soudních protokolů

Jednou z největších kauz NFPK v minulém roce, bylo dodatečné pozměňování  protokolů při soudním řízení. Listinné důkazy, svědčící o padělání protokolů ze strany pražského soudce Alexandra Sotoláře, NFPK předal státnímu zastupitelství a věcí se začala zabývat Národní centrála proti organizovanému zločinu. Po medializaci případu se do kauzy zapojila i ministryně spravedlnosti Marie Benešová a podala kárnou žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu. Policie pak trestní oznámení NFPK připojila k této kárné žalobě. 

Kárný senát Nejvyššího správního soudu nakonec Alexandra Sotoláře odvolal z funkce předsedy senátu, ale talár mu ponechal a může tak soudit dál.  Podle Policie ČR nedošlo k trestnému činu, i když se ukázalo, že Sotolář pozměňoval protokoly v neprospěch obžalovaného minimálně v jednom dalším případu. 

Kauza byla nejen ostudou pro českou justici, ale stála peníze i daňové poplatníky. Bývalým politikům hlavního města, obžalovaných a dvakrát odsouzených v kauze Opencard nakonec Ministerstvo spravedlnosti přiznalo milionové odškodnění.  

Právní expert NFPK Ondřej Závodský tehdy upozorňoval, že tento výsledek kauzy je nedostatečný a  v jednom ze svých videí, která pro NFPK připravoval, veřejně vyzval nového ministra spravedlnosti Pavla Blažka, aby se zabýval systémovým řešením. A světe div se, toto řešení se skutečně připravuje.

Dne 11. května 2022 totiž Ministerstvo spravedlnosti vypsalo veřejnou zakázku na aplikaci pro přepis zvukových nahrávek do textové podoby. Licence k této technologii přijde přibližně na 20 milionů korun bez DPH a prostředky na ní mají jít z Národního plánu obnovy, financovaného Evropskou unií.

Aplikace má umožnit převedení skutečně doslovných přepisů záznamů soudních jednání a následné vyhotovování protokolů ze soudního jednání a přepis diktovaných rozsudků do psané formy. Licence softwaru by měla pokrýt všechny soudní soustavy v ČR. Tak jen doufejme, že k zavedení praxe, která by měla zamezit manipulaci se soudními protokoly dojde co nejdříve.

Podobné články

18. června 2012

Potřebujeme změnu volebního systému

Již delší dobu se kromě korupce zabývám také tím, jak znovunastolit faktickou demokracii v našem společenském uspořádání. Jsem přesvědčen, že pro tuto vizi je nutnou podmínkou zásadní změna stávajícího volebního systému včetně změny ústavy…

7. ledna 2013

Zlojedská amnestie na Nový rok

Nový rok u nás začal skutečně ostře. Prezident této země se odvážil k bezprecedentnímu kroku, kterým zpochybnil samotnou podstatu právního státu. Jím vyhlášená amnestie představuje tlustou čáru za podvody a korupčními skandály za celou éru…

21. října 2013

Koho budu volit

Hodně lidí se mě ptá, jak hodnotím předvolební peloton stran a hnutí a koho budu volit. Mnozí lidé jsou toho názoru, že není moc z čeho vybírat. Jsem přesvědčen, že v budoucnu budeme moci vybírat kvalitnější kandidátky, sestavené na…

6. ledna 2014

Tříkrálová glosa o trojkoaliční šanci

Před koncem minulého roku se politici vznikající trojkoalice nechali slyšet, že jsou pro výraznou změnu volebního systému, a to směrem k posílení většinových prvků. Pokud svůj záměr naplní, budeme příště volit do Sněmovny po novu. K urnám…

5. ledna 2015

PF 2015: Více hlasů, více spokojenosti

Osm přátel z různých zemí vybírá restauraci pro poslední společný oběd roku 2014. Nemohou se dohodnout. Španěl navrhuje, aby hlasovali. Francouzka se před pár dny dozvěděla o novém způsobu volby nazvaném Demokracie 2.1 a napadá ji, že by…

4. ledna 2016

S Demokracií 2.1 proti korupci

Rok 2015 ukázal, jak široké a univerzální využití má hlasovací systém Demokracie 2.1 (D21). D21 aplikujeme ve firmách i ve školách. Vůbec největší počet hlasování jsme však provedli ve městech, a to v České republice i v zahraničí. Díky…