6. června 2022 | Luboš Pavlovič

Ministerstvo vnitro chystá zavedení aplikace pro přepis soudních protokolů

Jednou z největších kauz NFPK v minulém roce, bylo dodatečné pozměňování  protokolů při soudním řízení. Listinné důkazy, svědčící o padělání protokolů ze strany pražského soudce Alexandra Sotoláře, NFPK předal státnímu zastupitelství a věcí se začala zabývat Národní centrála proti organizovanému zločinu. Po medializaci případu se do kauzy zapojila i ministryně spravedlnosti Marie Benešová a podala kárnou žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu. Policie pak trestní oznámení NFPK připojila k této kárné žalobě. 

Kárný senát Nejvyššího správního soudu nakonec Alexandra Sotoláře odvolal z funkce předsedy senátu, ale talár mu ponechal a může tak soudit dál.  Podle Policie ČR nedošlo k trestnému činu, i když se ukázalo, že Sotolář pozměňoval protokoly v neprospěch obžalovaného minimálně v jednom dalším případu. 

Kauza byla nejen ostudou pro českou justici, ale stála peníze i daňové poplatníky. Bývalým politikům hlavního města, obžalovaných a dvakrát odsouzených v kauze Opencard nakonec Ministerstvo spravedlnosti přiznalo milionové odškodnění.  

Právní expert NFPK Ondřej Závodský tehdy upozorňoval, že tento výsledek kauzy je nedostatečný a  v jednom ze svých videí, která pro NFPK připravoval, veřejně vyzval nového ministra spravedlnosti Pavla Blažka, aby se zabýval systémovým řešením. A světe div se, toto řešení se skutečně připravuje.

Dne 11. května 2022 totiž Ministerstvo spravedlnosti vypsalo veřejnou zakázku na aplikaci pro přepis zvukových nahrávek do textové podoby. Licence k této technologii přijde přibližně na 20 milionů korun bez DPH a prostředky na ní mají jít z Národního plánu obnovy, financovaného Evropskou unií.

Aplikace má umožnit převedení skutečně doslovných přepisů záznamů soudních jednání a následné vyhotovování protokolů ze soudního jednání a přepis diktovaných rozsudků do psané formy. Licence softwaru by měla pokrýt všechny soudní soustavy v ČR. Tak jen doufejme, že k zavedení praxe, která by měla zamezit manipulaci se soudními protokoly dojde co nejdříve.