1. března 2018 | Kauzy

Minuty s registrem

                                                                   

Nadační fond proti korupci a protikorupční platforma Rekonstrukce státu spouští projekt analytických reportáží, které názorně představí praktické využití Registru smluv. V první reportáži se podařilo odhalit řadu podivností, které se týkají poslance Radima Fialy (SPD). Registr smluv je důležitý nástroj veřejné kontroly, krátká videa proto cílí i na to, aby se lidé podrobněji seznámili s tím, co všechno mohou díky registru zjistit.

V sérii krátkých videí názorně představíme, co všechno lze pomocí registru smluv odhalit a jak samotné poznatky využít a interpretovat. „Chceme ukázat, že přínos registru smluv pro naši společnost je opravdu velký. Je to podle nás důležité obzvlášť v dnešní atmosféře, kdy část poslanců a senátorů tlačí na to, aby se registr zrušil anebo výrazně osekal,“ říká Josef Karlický z Rekonstrukce státu.

Registr smluv pomáhá odhalit zmanipulované zakázky, předražené nákupy, nevýhodné prodeje majetku, nebo politicko-podnikatelské klientelistické sítě. Ne všichni občané ovšem umí pracovat s registrem smluv tak, aby dokázali najít zajímavé informace a spojitosti. „Chceme naučit širokou veřejnost s registrem pracovat. Proto musíme nejdřív ukázat, jak se dá registr efektivně využívat, jak provádět analýzu dat z registru nebo jak si dál ověřit případné anomálie, na které člověk v registru narazí,“ dodává Josef Karlický.

Strašák nepoctivých politiků a úředníků

Registr smluv vstoupil v České republice v platnost  1. července 2016 a do ostrého provozu vstoupil přesně o rok později. Díky němu tomuto nástroji musejí nově povinné subjekty zveřejnit do tří měsíců po podpisu každou smlouvu nad 50 000 Kč bez DPH, jinak je smlouva neplatná. „Úplně každý - občan, novinář, nebo třeba opoziční politik tak může od té doby kontrolovat, jak podnikají stát, kraje, obce, státní podniky, zdravotní pojišťovny, veřejné vysoké školy, nebo státem, krajem a obcemi vlastněné společnosti,“ říká Janusz Konieczny z Nadačního fondu proti korupci.