27. dubna 2020 | Daniel Ďurech

Nepřizpůsobovat se vychýleným poměrům

Že mám napsat něco o korupci? Ta objednávka je šílená! Korupce je v podstatě normální stav. Zkorumpovat lze i kočku nebo rostlinu. Když kočku nakrmím, bude se mnou nehledě na to, jak radikální jsem. Jsme lepší a jiní? Nikoli nezbytně. Klidně si říkáme, že když má někdo výsledky, ať si něco přifutruje. I v době této krize bude korupce pučet jako rakovina na těle národa, i toho, co z něj zbylo. Lidé zjistili, že být doma se svými dětmi je příjemné a život je baví. Jsou zkorumpovaní pohodlím. Jak je vrátit zpět do práce? Možnosti nákazy se meze nekladou.

 Korupcí se však dá zabývat pouze v momentu, kdy budeme předpokládat, že neexistuje. Vytvoříme model “ideálního stavu”, kdy vše funguje jak má. Určíme pravidla a tento stav mechanicky vypočítáme. Budeme však očekávat, že tohoto stavu dosáhneme? Těžko. V realitě řešíme pouze míru kontaminace ideálu. Nelze eliminovat stíny, ani to, co je vrhá.  Nikdo neočekává, že se nebude krást. Záleží na tom, kolik toho jsme ochotní snést. Je důležité studovat myšlenkové formy, které ke kontaminaci vedou a snažit se je najít nebo jim předejít. Boj proti korupci je i otázka prevence.

 Jedna věc je jistá. Nesmíme se nikdy přizpůsobit vychýleným poměrům. Nejnutnější součástí výbavy je lpění na nemožném: slušnosti a respektu všech ke všem. I kdyby mělo jít jen o teoretický projekt. Jde především o to, naučit se cítit ten smrad.

 Autor je český hudebník, vystupující pod pseudonymem James Cole.