Absurdní hra o stamiliony

Dnes proběhl soud v kauze „karlovarské losovačky“. Celý příběh spatřil světlo světa v prosinci 2006, kdy Jiří Kotek, držitel Ceny za odvahu NFPK za rok 2016, zveřejnil na jednání zastupitelstva videonahrávku z losování dodavatele KV Arény. Z videozáznamu losování vznikl krátký klip, který se následně stal hitem internetu. Losování totiž proběhlo zvlášť neprůhledným a podezřelým způsobem. Vítězného dodavatele losující hledal v osudí více než půl minuty za smíchu přihlížejících včetně notářky. Jiří Kotek následně doručil podklady policii či Antimonopolnímu úřadu (ÚOHS) a především o několik let později z pozice náměstka podal žalobu. Dostal tak stavební firmy, které postavily KV Arénu za více jak miliardu Kč, do úzkých. Dnes po mnoha letech soudních tahanic byl vynesen pravomocný rozsudek – město nedostane stamiliony a naopak bude muset stavebním firmám za právní výlohy zaplatit 21 milionů Kč. Karlovy Vary se ovšem pravděpodobně dovolají už podruhé k Nejvyššímu soudu a proces tak se může ještě potáhnout několik let.

Do případu již jednou zasáhl Nejvyšší soud, který zrušil přecházející rozsudky. Celý proces se táhne již více jak 6 let. Jde přitom o hodně. Karlovy Vary se snaží získat z podezřelé zakázky zpět dokonce půl miliardy Kč. Město již dříve muselo zaplatit pokutu 69 milionů Kč, a to na základě rozhodnutí Generálního finančního ředitelství. Následně ještě zaplatilo další pokuty po půl milionu Kč z nařízení Antimonopolního úřadu.

Tento případ má několik klíčových okamžiků. První se odehrál 20. prosince 2006. Tehdy zastupitelé uzavřeli s dodavateli smlouvu na stavbu KV Arény, ačkoliv byli podrobně seznámeni s podezřelými okolnostmi zakázky. Rozhodovali tehdy o více než miliardě korun z veřejných prostředků, což je i pro velké krajské město Karlovy Vary obrovská zátěž. Lze si jen obtížně představit, že se tohoto pochybení dopustili z nedbalosti. Další důležitý okamžik nastal v červnu 2011. Tehdejší náměstek primátora Jiří Kotek podal klíčovou žalobu o vlastnictví KV Arény. Podání žaloby překvapilo nejen tehdejší opozici, která stála za touto podezřelou kauzou, ale rovněž i koaliční partnery. Výsledkem pak bylo odvolání Jiřího Kotka z funkce o necelé dva týdny později.

Kauza karlovarské losovačky je důkazem toho, že v takto citlivých kauzách je třeba počítat s dosti dramatickými momenty, neustálými zvraty a je nezbytné najít v sobě potřebnou dávku trpělivosti. Klíčové je tuto misi dotáhnout do konce a získat veřejně prostředky zpět do karlovarské poklady.  

Podobné články

18. června 2012

Potřebujeme změnu volebního systému

Již delší dobu se kromě korupce zabývám také tím, jak znovunastolit faktickou demokracii v našem společenském uspořádání. Jsem přesvědčen, že pro tuto vizi je nutnou podmínkou zásadní změna stávajícího volebního systému včetně změny ústavy…

7. ledna 2013

Zlojedská amnestie na Nový rok

Nový rok u nás začal skutečně ostře. Prezident této země se odvážil k bezprecedentnímu kroku, kterým zpochybnil samotnou podstatu právního státu. Jím vyhlášená amnestie představuje tlustou čáru za podvody a korupčními skandály za celou éru…

21. října 2013

Koho budu volit

Hodně lidí se mě ptá, jak hodnotím předvolební peloton stran a hnutí a koho budu volit. Mnozí lidé jsou toho názoru, že není moc z čeho vybírat. Jsem přesvědčen, že v budoucnu budeme moci vybírat kvalitnější kandidátky, sestavené na…

6. ledna 2014

Tříkrálová glosa o trojkoaliční šanci

Před koncem minulého roku se politici vznikající trojkoalice nechali slyšet, že jsou pro výraznou změnu volebního systému, a to směrem k posílení většinových prvků. Pokud svůj záměr naplní, budeme příště volit do Sněmovny po novu. K urnám…

5. ledna 2015

PF 2015: Více hlasů, více spokojenosti

Osm přátel z různých zemí vybírá restauraci pro poslední společný oběd roku 2014. Nemohou se dohodnout. Španěl navrhuje, aby hlasovali. Francouzka se před pár dny dozvěděla o novém způsobu volby nazvaném Demokracie 2.1 a napadá ji, že by…

4. ledna 2016

S Demokracií 2.1 proti korupci

Rok 2015 ukázal, jak široké a univerzální využití má hlasovací systém Demokracie 2.1 (D21). D21 aplikujeme ve firmách i ve školách. Vůbec největší počet hlasování jsme však provedli ve městech, a to v České republice i v zahraničí. Díky…