2. května 2019 | Mikuláš Minář

Ani nezávislá, ani bojovnice proti korupci

Na 29. dubna večer jsme svolali protesty na podporu nezávislosti justice. Proč? Protože nejsme slepí. Policie navrhla obžalovat premiéra. Ten prohlásil, že je to účelový komplot a nechal vyměnit ministra spravedlnosti, pod nějž spadají státní zástupci a soudci, kteří rozhodnou o premiérově vině či nevině. Tohle smrdí největším zásahem do justiční moci od listopadu 1989. Tady už nejde jen o Čapí hnízdo. Tady jde o přežití právního státu.

Už sama neodůvodněná blesková výměna ministra spravedlnosti premiérem, kterému hrozí soud, je nepřijatelná. Proti náhlé výměně Kněžínka za Benešovou se ozvala dokonce i Soudcovská unie, podle níž tato změna „zakládá pochybnosti, zda je v České republice dodržován princip rovnováhy státních mocí a zda nedochází k porušování principů právního státu.“ Nepřijatelné je však i to, kdo se má stát novou ministryní spravedlnosti.
Prezident a premiér se snaží zlehčit a odbýt vlnu kritiky, která se na Benešovou snáší, tím, že o ní prohlašují, že je to nezávislá bojovnice proti korupci. To je skutečně pozoruhodné. Marie Benešová totiž není ani nezávislá, ani bojovnice proti korupci. Co se týče oné nezávislosti – projevuje se pravděpodobně tím, že MB již v roce 2017 nehlasovala pro vydání pana Babiše trestnímu stíhání (přičemž kauzu Čapí hnízdo označila za politické intriky) a že nedávno vypracovala pro svého přítele Miloše Zemana (který Benešovou oslovuje „Mařenko“ a který se prokazatelně pokoušel ovlivňovat některé vysoce postavené soudce) analýzu tvrdící, že v České republice si lze objednat trestní stíhání.
Co se pak týče boje proti korupci, lze konstatovat nejen to, že MB v roce 2015 připravila v chystané novele zákona právní kličku, která mohla vést k znemožnění právní odpovědnosti firem (přičemž v tu samou dobu MB zastupovala firmu Metrostav), ale také to, že již v roce 2012 Benešová sepsala trestní oznámení na odvážného whistleblowera Lea Steinera, který upozornil na mnohamiliardový tunel v Ústeckém kraji. Sám Steiner o Benešové říká: „Pokud hovoří o justiční mafii, tak hovoří o sobě. Stejně jako o klientelismu – například její zakázky od Ústeckého kraje a osobní vztahy k mnoha osobám zde. Osobně myslím, že ví, že její osobní angažmá u nás v kraji, např. v kauze ROP Sevorozápad, byla její chyba, ale spousta lidí si to nepropojí. Nechala se asi unést velmi osobními vztahy s exhejtmanou Vaňhovou nebo Romanem Houskou. Babiš si ji právě proto vybral, stejně jako Zeman – poslouchá vlivné, neštítí se ničeho, má zkušenosti a kontakty.“
Inu, nezávislá bojovnice proti korupci par excellence. Skutečně se nenajde nikdo vhodnější na post ministryně spravedlnosti? Pak budou muset občané protestovat. A třeba i opakovaně. Nic jiného nám nezbývá. Smířit se s takovou arogancí mocných totiž nelze.

Mikuláš Minář je student filosofie-bohemistiky na FF UK a předseda spolku Milion chvilek pro demokracii, jehož petici za odstoupení premiéra Babiše podepsalo na www.milionchvilek.cz již 333 tisíc lidí.