24. dubna 2017 | Miroslav Mareš

Bahno investigativní žurnalistiky

Odkrývání korupčních aktivit i nečestného jednání politiků v sobě nese odvahu ušpinit se od bahna české politiky. Pravda se obvykle skrývá za nánosem bahna, které má zamaskovat veškeré nečestné jednání.

Proniknout vrstvou bahna v sobě nese odvahu riskovat novinářskou čest a dobré jméno při pojmenování toho, o čem by politici nejraději nemluvili.

Například náměstek vysočinského hejtmana za hnutí ANO Josef Pavlík neřekl voličům pravdu o svém členství v Komunistické straně Československa. Později vyšla najevo i informace o jeho členství v Lidových milicích, ozbrojené složce KSČ.

Náměstek vysočinského hejtmana už musel pozastavit své členství v hnutí ANO, když nedokázal vysvětlit motivy svého jednání.

Z krajského lídra hnutí ANO se náhle stal bezpartijní politik. Sice stále podporovaný krajskou organizací hnutí ANO na Vysočině, ale již bez viditelné podpory celostátního předsednictva.

Investigativní žurnalistika osvěžila paměť náměstka Pavlíka číslem členské legitimace kandidáta i člena KSČ, stejně jako zápisy z jednání předsednictva místní organizace KSČ o vstupu a povýšení v Lidových milicích.

Kdykoliv si politik nemůže nebo nechce vzpomenout na události ze svého politického života, musí nastoupit do služby investigativní novinář. A říci voličům to, co se politik snaží ukrýt v bahně zapomnění.