Bez Vás by to nešlo

Nadační fond proti korupci již brzy vstoupí do devátého roku své existence. V době svého vzniku – r. 2011 - byl první čistě protikorupční iniciativou financovanou pouze ze soukromých zdrojů.

Z počátku na Fond bylo nahlíženo jak na bandu naivních bláznů. Hned v prvním roce existence Fondu, kdy se podařilo rozkrýt obří a mediálně atraktivní kauzu pražského Dopravního podniku, se však tento pohled změnil. Ukázalo se, že nejsme jen tlachalové…

Stejně tak jsme se odlišovali i oceňováním a finančním odměňováním oznamovatelů korupce. To bylo v té době něco zcela nepředstavitelného. Mysleli jsme, že se situace v této oblasti bude narovnávat, ale zdá se, že odměňování oznamovatelů, tedy osobností, které se navzdory osobnímu nepohodlí (a to je hodně slabé slovo) nebály oznámit korupci, je nepředstavitelné i v současné době. Během těch několika let se objevilo několik návrhů zákona na ochranu oznamovatelů, které však měly k ideální podobě hodně daleko. Projevila se samozřejmě i politická řevnivost, kdy se navrhovatelé z jednotlivých stran nebyli schopni a ani ochotni domluvit na spolupráci. Upřednostnili snahu o vlastní „plusové“ body před zlepšením situace oznamovatelů. I v těchto týdnech probíhající debaty nad návrhem nové podoby zákona. Opět však v něm není zakotvena náhrada újmy pro oznamovatele. Stále se evidentně nedokážeme oprostit od minulosti a pojem „oznamovatel“ zaměňujeme s pojmem „udavač“. Přitom důvody jednání těchto „pojmů“ jsou úplně opačné. Je to ale nejspíš pohodlnější a jednodušší. Zase upřednostníme kvantitu před kvalitou…

Fond tak stále supluje v této oblasti stát. To by však nebylo možné bez podpory z již zmíněných neveřejných zdrojů. Často jsme obviňováni z toho, že nás financuje jeden nebo druhý, aby se jednoho nebo druhého zbavil. Není takový problém se podívat do našich výročních zpráv a najít tam přesné informace. To je však leckdy zřejmě „dost náročná“ činnost.

Mnozí z Vás se mezi naše donátory či podporovatele počítají. Nejedná se jen o finanční podporu, ale i materiální či morální. Každá je pro nás důležitá. Za celou dobu dosavadní existence se nám podařilo získat již přes astronomických 60 miliónů korun. V poměru k této částce se nám naopak podařilo ušetřit přes 2 miliardy korun veřejných prostředků. Poměr je to dle mého názoru velmi slušný. Morální podpora vyčíslit nelze, i když Karel Janeček by to nějakým svým algoritmem možná dokázal :D. A když se člověk dívá na souhrn všech darů, je úžasné pozorovat, jak tato Vaše podpora neupadá, ale naopak stále narůstá.

Děkujeme! Bez Vás všech by to nešlo!

Podobné články

18. června 2012

Potřebujeme změnu volebního systému

Již delší dobu se kromě korupce zabývám také tím, jak znovunastolit faktickou demokracii v našem společenském uspořádání. Jsem přesvědčen, že pro tuto vizi je nutnou podmínkou zásadní změna stávajícího volebního systému včetně změny ústavy…

7. ledna 2013

Zlojedská amnestie na Nový rok

Nový rok u nás začal skutečně ostře. Prezident této země se odvážil k bezprecedentnímu kroku, kterým zpochybnil samotnou podstatu právního státu. Jím vyhlášená amnestie představuje tlustou čáru za podvody a korupčními skandály za celou éru…

21. října 2013

Koho budu volit

Hodně lidí se mě ptá, jak hodnotím předvolební peloton stran a hnutí a koho budu volit. Mnozí lidé jsou toho názoru, že není moc z čeho vybírat. Jsem přesvědčen, že v budoucnu budeme moci vybírat kvalitnější kandidátky, sestavené na…

6. ledna 2014

Tříkrálová glosa o trojkoaliční šanci

Před koncem minulého roku se politici vznikající trojkoalice nechali slyšet, že jsou pro výraznou změnu volebního systému, a to směrem k posílení většinových prvků. Pokud svůj záměr naplní, budeme příště volit do Sněmovny po novu. K urnám…

5. ledna 2015

PF 2015: Více hlasů, více spokojenosti

Osm přátel z různých zemí vybírá restauraci pro poslední společný oběd roku 2014. Nemohou se dohodnout. Španěl navrhuje, aby hlasovali. Francouzka se před pár dny dozvěděla o novém způsobu volby nazvaném Demokracie 2.1 a napadá ji, že by…

4. ledna 2016

S Demokracií 2.1 proti korupci

Rok 2015 ukázal, jak široké a univerzální využití má hlasovací systém Demokracie 2.1 (D21). D21 aplikujeme ve firmách i ve školách. Vůbec největší počet hlasování jsme však provedli ve městech, a to v České republice i v zahraničí. Díky…