15. dubna 2019 | Karel Škácha

Brexit na korupci?

Brexit nám Evropanům nabídnul jednu velkou šanci. Z korupčního hlediska mohu říct, že jako největší problém současné EU vidím regionální politiku a její systém dotací a fondů. Přerozdělování na takové úrovni prostě nefunguje. Podvádí se a krade všude. Takovéto přerozdělování způsobuje pravý opak avizovaných cílů. Tlumí konkurenceschopnost, přihrává silným a přes generace způsobuje systémovou korupci na všech úrovních rozhodování.

Všichni víme, že EU není žádný ráj, že další politická integrace je nyní nemožná, a co se týče té ekonomické, je to s ní také na štíru. Poválečné ideové důvody založení jsou passé. Byrokratická mašinerie dohání čtyřicet let stará zadání a reagovat na nové výzvy je problém. Nyní ale díky Britům víme, že bouchnout dveřmi není řešení.

Ostrovní království dlouhodobě pohlíží na tento pakt jako na prostor dialogu Německa a Francie. Zároveň bylo největším odpůrcem omezování národních vlivů a postupné federalizace EU. Dokud převyšovaly výhody volných pohybů, dala se překousnout i kontraproduktivní regionální a zemědělská politika. Pak ale přišla uměle vytvořená kauza imigrace a bylo po všem.

To byl ten moment, kdy se měly „chytré“ hlavy premiérů zavřít na papežské konkláve a navrhnout nový systém bezpečnostní a ekonomické spolupráce v Evropě, který bude postaven na podpoře volného pohybu, konkurenceschopnosti a pomoci začínajícím. Jenže kdo takový odborný dialog spustí? Politici? Jediná šance je zvolit si v nadcházejících eurovolbách novou proevropskou krev, která na to bude mít odvahu a vytvoří tlak právě přes Evropský parlament, jedinou instituci EU, do jejíhož složení můžeme jako občané mluvit.