Buď prorazí, nebo padnou

Je možné, že do tří měsíců budeme mít parlamentní volby - alespoň z pohledu tohoto dne se to tak jeví. Vyvstane trapná otázka koho volit.

Historicky vzato, nejsme u nás první, pro koho se takováto otázka stává trapnou. Už v roce 1978 zapochyboval o západní demokracii, tj. demokracii tradičního parlamentního typu Václav Havel. Vadil mu na ní „celý ten statický komplex ztuchlých, koncepčně rozbředlých a politicky účelově jednajících masových politických stran, ovládaných profesionálními aparáty a vyvazujících občana z jakékoli konkrétní osobní odpovědnosti“ (Moc bezmocných). Havel přitom vlastně jen rozvedl slova jezuity a novináře Adolfa Kajpra, který si hned po válce všiml, že u nás nevládne parlamentní většina, ale vedení stran. „Tato vedení rozhodují o všem, takže poslanci jsou takřka jen demokratické kulisy. Zachovávají se formy, hlasuje se, odhlasovává se však jen to, co je tak jako tak již hotovo. Nelze říci, že to skutečně zástupci lidu se cestou demokratické většiny dopracovávají stále lepší a lepší správy veřejných věcí našich,“ konstatoval Kajpr roku 1947 v článku nazvaném Parlament, čili úcta k slovu.

Co s tím v roce 2012? Nový, lépe fungující politický systém do voleb nevymyslíme. Nezbyde než chytře vybírat v trapných volbách věrohodné kandidáty. Kteří by to tak mohli být? Kajpr to před pětašedesáti lety viděl takto: „Bude třeba nových osobností. Lidí, kteří s pocitem svého poctivého přesvědčení bojují prostředky ducha za uplatnění tohoto přesvědčení. Lidí, kteří se snaží tak dlouho přesvědčit většinu o správnosti svého názoru, až skutečně buď prorazí, nebo padnou.“

Podobné články

18. června 2012

Potřebujeme změnu volebního systému

Již delší dobu se kromě korupce zabývám také tím, jak znovunastolit faktickou demokracii v našem společenském uspořádání. Jsem přesvědčen, že pro tuto vizi je nutnou podmínkou zásadní změna stávajícího volebního systému včetně změny ústavy…

7. ledna 2013

Zlojedská amnestie na Nový rok

Nový rok u nás začal skutečně ostře. Prezident této země se odvážil k bezprecedentnímu kroku, kterým zpochybnil samotnou podstatu právního státu. Jím vyhlášená amnestie představuje tlustou čáru za podvody a korupčními skandály za celou éru…

21. října 2013

Koho budu volit

Hodně lidí se mě ptá, jak hodnotím předvolební peloton stran a hnutí a koho budu volit. Mnozí lidé jsou toho názoru, že není moc z čeho vybírat. Jsem přesvědčen, že v budoucnu budeme moci vybírat kvalitnější kandidátky, sestavené na…

6. ledna 2014

Tříkrálová glosa o trojkoaliční šanci

Před koncem minulého roku se politici vznikající trojkoalice nechali slyšet, že jsou pro výraznou změnu volebního systému, a to směrem k posílení většinových prvků. Pokud svůj záměr naplní, budeme příště volit do Sněmovny po novu. K urnám…

5. ledna 2015

PF 2015: Více hlasů, více spokojenosti

Osm přátel z různých zemí vybírá restauraci pro poslední společný oběd roku 2014. Nemohou se dohodnout. Španěl navrhuje, aby hlasovali. Francouzka se před pár dny dozvěděla o novém způsobu volby nazvaném Demokracie 2.1 a napadá ji, že by…

4. ledna 2016

S Demokracií 2.1 proti korupci

Rok 2015 ukázal, jak široké a univerzální využití má hlasovací systém Demokracie 2.1 (D21). D21 aplikujeme ve firmách i ve školách. Vůbec největší počet hlasování jsme však provedli ve městech, a to v České republice i v zahraničí. Díky…