13. října 2014

Česku hurikán nehrozí

Máme my to ale štěstí, že jsme se narodili a žijeme v té naší krásné kotlině české, medem a strdím oplývající a naším zvykovým právem spravované. Právem, jež má chránit nevinné a trestat vinné, ctít presumpci neviny a spravedlivě trestat za prokázané skutky. Mnohdy však narazíme na až směšně malé tresty, po kterých zůstává veřejnosti hořká pachuť v ústech.

Ne všichni však na benevolenci místního práva mohou spoléhat. Například bývalí manažeři Mostecké uhelné společnosti si dlouhá léta užívali pocitu beztrestnosti ve světě nevídané. A nebýt provázanosti jejich složité kauzy s malou, avšak vyspělou zemičkou pod alpskými velikány, jistě by dodnes spoléhali na vlídný přístup místních mocipánů. Rozdíl v chápání a vynucování spravedlnosti je více než zřejmý.

Letmý exkurz do světa korupčních kauz v Česku i jinde jasně ukazuje, že pomyslný metr spravedlnosti není všude stejně dlouhý, respektive krátký. Nelze například uvěřit tomu, že by německý metr potrestal celníka za přijímání úplatků v úhrnné výši 5 000,- Euro (ekvivalent 140 000 Kč) pokutou pouze ve výši 890,- Euro (25 000,-Kč) a podmínkou.

Nebo jak by asi u nás dopadl někdejší starosta New Orleansu Ray Nagin, který po řádění hurikánu Katrina v roce 2005 v nastalém chaosu při obnově města vyinkasoval od stavebních společností asi dvě stě tisíc dolarů (více jak čtyři miliony Kč) na úplatcích za příslib získání stavebních zakázek od radnice. Americký dlouhý metr spravedlnosti jej odsoudil na deset let za mřížemi. To by u nás asi těžko prošlo. Vždyť bychom jistě narazili na důkazní nouzi, na špatnou paměť svědků a v neposlední řadě i na nepřípustnost důkazů.

Přestože orgány výkonné a soudní moci začínají mít pomalu odvahu otvírat případy dosud beztrestných, čeká naše soudnictví ještě velmi dlouhá cesta. Každý soudní verdikt rozhoduje o tom, kam naše soudnictví směřuje.

Dovolím si poslední příměr. Pokud by se americkým metrem mělo měřit v případu tunelu Blanka a kauzy Opencard, tak by někteří aktéři asi vyfasovali výjimečné tresty. Ale to se jistě nestane. Tady totiž hurikány neřádí!

Podobné články

18. června 2012

Potřebujeme změnu volebního systému

Již delší dobu se kromě korupce zabývám také tím, jak znovunastolit faktickou demokracii v našem společenském uspořádání. Jsem přesvědčen, že pro tuto vizi je nutnou podmínkou zásadní změna stávajícího volebního systému včetně změny ústavy…

7. ledna 2013

Zlojedská amnestie na Nový rok

Nový rok u nás začal skutečně ostře. Prezident této země se odvážil k bezprecedentnímu kroku, kterým zpochybnil samotnou podstatu právního státu. Jím vyhlášená amnestie představuje tlustou čáru za podvody a korupčními skandály za celou éru…

21. října 2013

Koho budu volit

Hodně lidí se mě ptá, jak hodnotím předvolební peloton stran a hnutí a koho budu volit. Mnozí lidé jsou toho názoru, že není moc z čeho vybírat. Jsem přesvědčen, že v budoucnu budeme moci vybírat kvalitnější kandidátky, sestavené na…

6. ledna 2014

Tříkrálová glosa o trojkoaliční šanci

Před koncem minulého roku se politici vznikající trojkoalice nechali slyšet, že jsou pro výraznou změnu volebního systému, a to směrem k posílení většinových prvků. Pokud svůj záměr naplní, budeme příště volit do Sněmovny po novu. K urnám…

5. ledna 2015

PF 2015: Více hlasů, více spokojenosti

Osm přátel z různých zemí vybírá restauraci pro poslední společný oběd roku 2014. Nemohou se dohodnout. Španěl navrhuje, aby hlasovali. Francouzka se před pár dny dozvěděla o novém způsobu volby nazvaném Demokracie 2.1 a napadá ji, že by…

4. ledna 2016

S Demokracií 2.1 proti korupci

Rok 2015 ukázal, jak široké a univerzální využití má hlasovací systém Demokracie 2.1 (D21). D21 aplikujeme ve firmách i ve školách. Vůbec největší počet hlasování jsme však provedli ve městech, a to v České republice i v zahraničí. Díky…