Co jsou neziskové organizace

Strávila jsem celý víkend na workshopu Platformy nestátních neziskových organizací pro novou legislativu. Skupina lidí, zastupujících neziskové organizace v jednotlivých regionech České republiky, které budou působit jako regionální informační a poradenská centra pro aplikaci nového občanského zákoníku na právní poměry neziskových organizací, strávila dva dny svého volna přednáškami a diskuzemi nad tématy, která se dotýkají života „neziskovek“. Přimělo mne to k úvaze nad postavením neziskových organizací v naší současné společnosti. Neziskové organizace jsou integrální součástí demokratické společnosti, nástrojem občanské participace, kterou občané projevují, organizují a prosazují své zájmy. Nejsou však jen nástrojem realizace zájmů svých členů, ale ve velké většině jsou prospěšné široké veřejnosti, k níž směřuje jejich činnost. Dotýkají se života většiny z nás v oblasti organizace volného času – sportu, kultury, nejrůznějších společenských a zájmových aktivit; tradiční oblastí činnosti neziskových organizací je oblast vzdělávání, pomoci osobám starým, nemocným, handicapovaným, ohroženým dalšími formami sociálního vyloučení. Co je však stále jakýmsi stigmatem těchto organizací, je poměrně široce zažitá představa o oněch blouznivcích, kteří se v těchto organizacích angažují – kdo je schopný, podniká, dělá byznys, kdo si netroufá podnikat, dělá „nezisk“. Jen dosti pomalu se daří přesvědčovat veřejnost, že i v neziskových organizacích působí špičkoví profesionálové, že neziskové organizace dokáží realizovat svou činnost na vysoké odborné úrovni, že dokáží realizovat zajímavé podnikatelské záměry. Může tomu být na vině i označení „neziskové organizace“, které evokuje mnohdy představu, že tyto organizace vlastně nemají či dokonce nemohou mít vlastní zisk. Přitom označení „nezisková“ pouze signalizuje, že smyslem těchto organizací není podnikání, že tyto organizace získávají své prostředky i z jiných zdrojů a že zisk používají k realizaci svého účelu, a nikoliv k rozdělení mezi své členy, zakladatele či jiné osoby. Konečně neziskovou organizací na vysoké profesionální úrovni je i Nadační fond proti korupci.

Podobné články

18. června 2012

Potřebujeme změnu volebního systému

Již delší dobu se kromě korupce zabývám také tím, jak znovunastolit faktickou demokracii v našem společenském uspořádání. Jsem přesvědčen, že pro tuto vizi je nutnou podmínkou zásadní změna stávajícího volebního systému včetně změny ústavy…

7. ledna 2013

Zlojedská amnestie na Nový rok

Nový rok u nás začal skutečně ostře. Prezident této země se odvážil k bezprecedentnímu kroku, kterým zpochybnil samotnou podstatu právního státu. Jím vyhlášená amnestie představuje tlustou čáru za podvody a korupčními skandály za celou éru…

21. října 2013

Koho budu volit

Hodně lidí se mě ptá, jak hodnotím předvolební peloton stran a hnutí a koho budu volit. Mnozí lidé jsou toho názoru, že není moc z čeho vybírat. Jsem přesvědčen, že v budoucnu budeme moci vybírat kvalitnější kandidátky, sestavené na…

6. ledna 2014

Tříkrálová glosa o trojkoaliční šanci

Před koncem minulého roku se politici vznikající trojkoalice nechali slyšet, že jsou pro výraznou změnu volebního systému, a to směrem k posílení většinových prvků. Pokud svůj záměr naplní, budeme příště volit do Sněmovny po novu. K urnám…

5. ledna 2015

PF 2015: Více hlasů, více spokojenosti

Osm přátel z různých zemí vybírá restauraci pro poslední společný oběd roku 2014. Nemohou se dohodnout. Španěl navrhuje, aby hlasovali. Francouzka se před pár dny dozvěděla o novém způsobu volby nazvaném Demokracie 2.1 a napadá ji, že by…

4. ledna 2016

S Demokracií 2.1 proti korupci

Rok 2015 ukázal, jak široké a univerzální využití má hlasovací systém Demokracie 2.1 (D21). D21 aplikujeme ve firmách i ve školách. Vůbec největší počet hlasování jsme však provedli ve městech, a to v České republice i v zahraničí. Díky…