22. ledna 2018 | Lenka Deverová

Co všechno se dá v Česku objednat?

Byla jsem po dlouhé době v kině – film Nejtemnější hodina stojí za vzhlédnutí – nejen pro svou filmovou kvalitu (Gary Oldman jako Winston Churchill je úžasný), ale i pro poselství, které přináší o síle osobnosti rozhodnout se v nejtemnější hodině nepokořit se a bojovat za svobodu a demokracii. Winston Churchill je ve filmu vykreslen jako velký hráč, který dokáže vyburcovat pro záchranu země  nejen veřejné mínění, a nakonec i politické protivníky,  i když je  plný pochyb, nejistot a zoufá si.

Z poučné historie však zpět do reality.  Náš premiér je nepochybně velký hráč,  dokáže též šokovat, jen národ nestmeluje.  V pátek v Poslanecké sněmovně prohlásil, že žijeme v zemi, kde si můžete objednat stíhání a dostat někoho do vězení.  Znamená to tedy, že v policii a na státním zastupitelství bují korupce? Může premiér takto kompromitovat spravedlnost, aniž poskytne důkazy pro své tvrzení?  Jistě může dojít k situaci, že je někdo stíhán a neprokáže se, že se dopustil trestného činu, že tedy byl stíhán nespravedlivě. V takovém případě má však nárok na odškodnění za nesprávný úřední postup. Ale to je jiná situace než kterou pan premiér prohlásil za jednoznačně existující  tj. možnost „objednat“ si stíhání jiné osoby.  

Pokud není Andrej Babiš schopen doložit důkazy pro své tvrzení, měl by se omluvit, nejen orgánům činným v trestním řízení, ale nám všem.  Někteří Babišovi soustraníci se snaží jeho výroky omlouvat  jeho stresem.  Andrej Babiš by jako šéf firmy,  ve stresu či bez stresu,  mohl své podřízené seřvat a jistě to jako šéf svých firem dělal.  Jenže vláda ani Poslanecká sněmovna nejsou jeho firma.