25. února 2019 | Martin Šorm

Hashtag

Je dávným zvykem, že rodiče mnohdy nerozumí výrazům svých dítek. Souvisí to vždy nejen s moderní dobou mladých, ale i s jejich snahou odlišit se. Styl oblékání a mluvené slovo je tím prvním znakem odlišnosti. Nejvíc je ten rozdíl znát mezi prarodiči a jejich vnoučaty. I ten nejosvícenější senior si občas neodpustí poznámku „… to za nás nikdy nebylo!“ nebo „kam ten svět spěje?“ s opovržením ve svém hlase, neboť už zapomněl na svoji pubertu a připadá mu, že mladá generace, tzv. mileniálové je zkažená.

Je to trochu úsměvné, neboť i můj děda, když ve svých jalových letech tropil výtržnosti, byl označován za ztracenou generaci. A nakonec se ani on, ani jeho vrstevníci ve světě neztratili. Ale proč o tom vlastně píšu? Přijde mi, že současný mezigenerační rozdíl je znásoben jazykem mladých. Ať se přihlásí padesátník, který bez nahlédnutí do slovníku rozumí moderním výrazům jako například fejk, alieni, lama, otegovat, fejlnout, poustnout, či označení jako krab, kobra, loser, rychta atd. Přiznám se bez mučení, že já se nehlásím. Snad jsem někdy schopný z kontextu pochopit, že loser je ztroskotanec, nebo že kobra je výraz pro mladou šťabajznu, které to sluší. Teprve nedávno jsem pochopil, že hashtag, je výraz pro tento křížek #, kterým se označují fotky na instáči, respektive na instagramu, což je obrazová sociální sít, kde se zobrazují fotografie převážně z mobilních telefonů.

Poznání výrazů mladé generace rozšiřuje obzory nám starším a umožňuje s nimi navázat kontakt nebo alespoň tušit o čem hovoří. A ten rozdíl není jen v komunikaci ale i v myšlení. Již několikrát jsme měli možnost při Protikorupční akademii poznat, že mladí nechápou korupci jako běžný jev, který doprovází celou řadu státních zakázek. Kladou si otázku, jak je možné, že je korupční jednání tak časté a tiše tolerované v řadě oblastí.

To musíme opravdu čekat, až dnešní dospívající teenageři budou v produktivním věku a svým chování a myšlením změní postoj společnosti ke korupci a whistleblowerům? Nebo nás ovlivní jejich mladý, nezkažený pohled na společnost a my konečně pochopíme, že korupce škodí každému z nás? Jsem optimista, ale jen čas ukáže, kterou cestou se vydáváme.