26. března 2018 | Martin Šorm

Hra čísel

Čísla nás vyprovázejí od dob, co jsme slezli z korun stromů a vzpřímení začali objevovat náš svět. Na základní počty stačilo deset prstů, případně čárky vytvořené uhlem na skalní stěně.Čísla jsou spojená s historickými událostmi a svoji mystiku si udržují i v dnešním moderním elektronickém světě. Například posvátná trojka je spojena nejen s Kristem, ale například s pořadím Země od Slunce, a v pohádkách se to trojicemi jen hemží. Magická sedmička vychází z počtu ve středověku známých planet, a i když jsme své astronomické poznání rozšířili, sedmička stále zůstává tou tajemnou a šťastnou. A tak bych mohl pokračovat s nulou, desítkou, dvanáctkou, třináctkou… atd.

Jednotlivá čísla jsou často využívána k označení lidských vlastností a společenských postojů. Je zcela jasné, co chcete vyjádřit, když někomu řeknete, že je jednička. Až na pana Topolánka, ten v tom má trochu hokej. Jistě občas užíváte výraz do třetice všeho dobrého a zlého, a každý ví, co obsahuje jeho třináctá komnata.

Každé číslo má také svůj hmatatelný význam. Je velký rozdíl, zda z obchodu nesete 1kg či 5kg brambor nebo zda měříte 165cm či 205cm. Čísla jsou magická a zároveň matematicky přesná.

A proč to všechno vlastně zmiňuji? V minulých dnech jsem zaregistroval několik čísel, která spolu zdánlivě nesouvisí, ale opravdu jen zdánlivě.

Jedná se o finanční částky 26,5 miliardy Kč, 20,22 miliardy korun a 93 781 korun.

Ta první je výše údajných investic slavné čínské společnosti CEFC China Energy Company Limited v České republice. Prezident, nedávno nově inaugurovaný, si přičítá tento údajný úspěch, který často opakuje při své ekonomické turistice. Nyní však toto číslo dostává jiný rozměr, neboť ČNB dosud nepotvrdila čistý původ finančních prostředků CEFC a její hlavní představitel a zároveň poradce na Pražském hradě je vyšetřován pro porušení zákona v Číně. Tedy peníze nejasného původu spojené s nekalými praktikami.

V březnu bylo zveřejněné to druhé číslo, 20,22 miliardy korun. Jedná se o zisk všech zemědělců hospodařících na polích ČR za rok 2017. V té cifře vidím práci v létě, v dešti, od rána do večera, po celý rok. Kdo nevyzkoušel, tak nepochopí, že i dnešního, technikou vybaveného rolníka bolí záda a za nehty má svoji půdu.

A poslední je cena jedné letenky kancléře do Číny, který letěl spolu s dalšími hledat ztraceného asijského poradce na rýžové pole.

V hlavě si ty sumy již každý srovná sám.