25. června 2012 | Bob Fliedr

I am fishead

Není mnoho filmů, které se těší podpoře Nadačního fondu proti korupci. Na těchto stránkách fond propaguje pouze jeden. Jmenuje se I am fishead (volně přeloženo Ryba smrdí od hlavy) a více se o něm dozvíte, když si v záložce Media servis kliknete na Odkazy.

Jde o dokumentární film o tom, jak psychopati ovlivňují společnost. Lidé si často myslí, že setkání s psychopatem je náhlý náraz. Není. Setkání s psychopatem většinou ani nezpozorujete. Psychopat nosí masku, díky které si umí získat vaši důvěru a přízeň. Vytvoří ve vás dojem, že jste navázali hezký vztah - obchodní, profesní, osobní. A když se mu to hodí, začne s vámi rafinovaně manipulovat. Nemá svědomí. Ne proto, že by neuměl rozlišovat mezi dobrem a zlem, ale proto, že jeho vnímání a myšlenky nejsou spojeny s emocemi. Zachce-li se mu, zbaví se vás jako hračky. Na vaší straně zůstanou rány, na jeho straně se nic neděje. Necítí lítost, ani vinu a pokračuje k další oběti.

Dokument I am fished natočili mladí čeští tvůrci v USA. Na naše poměry měl vysoký rozpočet. Je to film nový, málokdo ho zatím viděl. K širšímu publiku by se mohl dostat díky České televizi, která chce koupit vysílací práva. Až je koupí a film odvysílá, bude poučné sledovat ohlasy. To téma se u nás zatím moc neskloňuje. Od hlavy to přitom smrdí, kam se člověk podívá.