Jak na politické pohádky

Když jsem byl ještě tak malej, že jsem se vodil s babičkou při výletech na chatu za ruku, vyprávěli jsme si cestou pohádky. Nejen pohádky, ale i příběhy o tom, jak se třeba stanu ředitelem ZOO, koho zaměstnám a jak to bude asi vypadat.

Naivní představa dětského myšlení se brousila o zkušenosti staré ženy, která toho ve svém životě zažila opravdu mnoho. Ale ty příběhy fungovaly, bavily nás, ubíhalo to a já na ně teď často a rád vzpomínám.

Protože jsem si od dětství pohrával s vyprávěním, tak vím, jak to chodí: Že 100% happy-end je tu jen pro uspokojení posluchače, že dobrý příběh potřebuje jasně pojmenovanýho záporáka a že sáhnutí po osvědčených fíglech se téměř vždycky vyplatí.

Teď si zapnu televizi, rozkliknu „ty internety“ a divím se, jak je možný, že tolik lidí věří ubohým politickým smyšlenkám. Jak to, že téměř nikdo nerozpozná, že Zeman potřebuje vymezení se vůči „pražské kavárně“? (Protože by jinak jeho příběh nefungoval, neměl by totiž záporáka.) Jak to, že opravdu málokdo vidí konstrukt za symbolem červené kšiltovky a zrecyklovaného sloganu? (Protože se to tak snadno předává.) Jak to, že málokterý politický sliby jsou vnímaný jako pohádka? (Ukažme si, kdy se opravdu staly realitou.)

Asi jsme si v dětství málo vyprávěli příběhy, protože jinak bychom tohle museli zákonitě prokouknout. Možná taky z tohoto důvodu jsem napsal knihu Příběhostroj, abychom se už od mala vyznali ve smyšlených pohádkách a jejich základních principech.
Vypravování příběhů má smysl, protože skočit na lep všemu, co si odněkud vycucá PR či marketingového oddělení (a nechá si to potom ušít v Číně), není vůbec nutný…

 

 

MgA. René Nekuda - vystudoval Literární akademii v Praze, několik let pracoval jako novinář, píše povídky a divadelní hry, cestuje po světě a o svých cestách také přednáší. Od roku 2011 profesionálně vyučuje tvůrčí psaní, které studoval u Daniely Fischerové, Petra Šabacha, Radky Denemarkové, Arnošta Goldflama nebo Ivony Březinové.

Podobné články

18. června 2012

Potřebujeme změnu volebního systému

Již delší dobu se kromě korupce zabývám také tím, jak znovunastolit faktickou demokracii v našem společenském uspořádání. Jsem přesvědčen, že pro tuto vizi je nutnou podmínkou zásadní změna stávajícího volebního systému včetně změny ústavy…

7. ledna 2013

Zlojedská amnestie na Nový rok

Nový rok u nás začal skutečně ostře. Prezident této země se odvážil k bezprecedentnímu kroku, kterým zpochybnil samotnou podstatu právního státu. Jím vyhlášená amnestie představuje tlustou čáru za podvody a korupčními skandály za celou éru…

21. října 2013

Koho budu volit

Hodně lidí se mě ptá, jak hodnotím předvolební peloton stran a hnutí a koho budu volit. Mnozí lidé jsou toho názoru, že není moc z čeho vybírat. Jsem přesvědčen, že v budoucnu budeme moci vybírat kvalitnější kandidátky, sestavené na…

6. ledna 2014

Tříkrálová glosa o trojkoaliční šanci

Před koncem minulého roku se politici vznikající trojkoalice nechali slyšet, že jsou pro výraznou změnu volebního systému, a to směrem k posílení většinových prvků. Pokud svůj záměr naplní, budeme příště volit do Sněmovny po novu. K urnám…

5. ledna 2015

PF 2015: Více hlasů, více spokojenosti

Osm přátel z různých zemí vybírá restauraci pro poslední společný oběd roku 2014. Nemohou se dohodnout. Španěl navrhuje, aby hlasovali. Francouzka se před pár dny dozvěděla o novém způsobu volby nazvaném Demokracie 2.1 a napadá ji, že by…

4. ledna 2016

S Demokracií 2.1 proti korupci

Rok 2015 ukázal, jak široké a univerzální využití má hlasovací systém Demokracie 2.1 (D21). D21 aplikujeme ve firmách i ve školách. Vůbec největší počet hlasování jsme však provedli ve městech, a to v České republice i v zahraničí. Díky…