23. května 2019 | Tiskové zprávy

Jak nepotopit Františka Mráčka

Kauza Františka Mráčka, držitele Ceny za odvahu NFPK, dnes udělala velký krok kupředu. Obvodní soud pro Prahu 5 dnes rozhodl o oprávněnosti jeho žaloby proti Středočeskému kraji o náhradu platu za období, kdy byl neoprávněně propuštěn ze zaměstnání. I na tomto případě je vidět, že oznamovatelé korupce nemají lehký život a často čelí ústrkům a šikaně.

František Mráček, vedoucí Oddělení veřejné dopravy Krajského úřadu Středočeského kraje, poukazoval na nestandardní praktiky při hospodaření s prostředky kraje, mezi jinými na pochybnou investici do software na vyplácení stipendií pro žákovské jízdné či na podezřelé rozdíly v dotacích plynoucí na veřejnou dopravu ve Středočeském kraji. Místo uznání začal František Mráček čelit šikaně, nátlaku, až nakonec přišel o místo.

S pomocí Nadačního fondu proti korupci, který mu poskytl právní pomoc, se František Mráček bránil a podal žalobu na určení neplatnosti výpovědi. V červnu 2016 Městský soud v Praze pravomocně rozhodl o neplatnosti výpovědi a přiznal mu právo nastoupit zpět do práce. Od té doby se František Mráček soudil se Středočeským krajem o výši náhrady platu, která mu měl být vyplacena. Dnes Obvodní soud pro Prahu 5 rozhodl v jeho prospěch.

„Jsme rádi, že soud uznal nárok na náhradu platu. Je smutné, že státní orgán nerespektoval rozhodnutí Městského soudu v Praze a kauzu tím uměle protahoval. Jako Fond se snažíme situaci oznamovatelů zlepšit a to buď přímou pomocí, jako v tomto případě, nebo vlastními legislativními návrhy v dané oblasti. Každopádně je ale samozřejmě příjemné slyšet, že spravedlnosti bylo nyní učiněno za dost,“ okomentoval dnešní verdikt soudu Karel Škácha, ředitel Nadačního fondu proti korupci.

Nadační fond proti korupci vznikl jako zcela nezávislá iniciativa lidí, kteří zásadně nesouhlasí s tím, do jaké míry korupční jednání infiltrovalo celou státní správu. Jeho cílem je podpora a přispívání k budování etických hodnot v demokratické společnosti, podpora odhalování korupční činnosti ve veřejné správě a podpora projektů odhalujících korupci.

Kontakt: Karel Škácha, ředitel NFPK, tel.: 602 681 513, e-mail: karel.skacha@nfpk.cz