10. září 2018 | Alexandre Reznikow

Jaká je hodnota korupce?

Dvě miliardy korun - téměř 80 milionů britských liber - byly ušetřeny státu díky aktivitám Nadačního Fondu Proti Korupci. To je (částečně) hodnota korupce v České republice. Tato informace vzbudila úžas mezi účastníky Mezinárodního sympozia o ekonomické kriminalitě v Cambridge.

Již 36 let se scházejí světové špičky v boji proti korupci na mezinárodním sympoziu v gotických prostorách Jesus College. Poprvé se letos zúčastnila i česká delegace. Přestože bylo brzy ráno, přišlo poměrně dost lidí na přednášku s názvem: “A comprehensive approach to fighting corruption: a Czech example”.

Cílem bylo představit netradiční formy boje proti korupci. Karel Janeček, generální ředitel Institute for Democracy 21, vysvětlil, proč volební systém D21 může snížit úroveň politické korupce. Karel Škácha poté hovořil o širokém spektru aktivit NFPK, jako jsou Protikorupční akademie a Cena za odvahu. Autor těchto řádků uvedl několik akademických výzkumů, které popisují vliv společenských hodnot na úroveň korupce.

Ohlasy byly jednoznačně pozitivní. Diváky překvapil rozsah přednášky, která obsahovala tři různá témata, ale jednu problematiku: boj proti korupci. To prý na Sympoziu ještě nikdy nebylo. Dalším překvapením byla částka ušetřených peněz státu. Někteří se divili, že to vůbec lze vypočítat. Jiní upozornili, že taková částka “komodifikuje” korupci.

Přibližně 1500 lidí z více než 100 zemí se letos zúčastnilo Sympozia. Kdybychom se každého zeptali, jaká je hodnota korupce ve své zemi, žádnou odpověď bychom neobdrželi. Důvodem je, že to ještě nikdo nespočítal.