2. dubna 2012 | Bob Fliedr

Janouškova jasná slova

Chcete ovlivňovat politiku? Nechte se demokraticky zvolit! Takové věty už slyšel od Václava Klause během jeho dlouholeté plavby českým politickým rybníkem kdekdo z aktivistů nebo třeba akademiků, kteří komentovali stav rybníka, navrhovali opravu Klausovy lodě nebo dokonce varovali kapitána před bahnitými mělčinami. Politika je podle Klause vyhrazená jen a pouze těm, které k této činnosti nadaly demokratické volby.

A ejhle, před pár dny se v médiích roztrhl pytel s Romanem Janouškem, prý lobbistou, určitě ovšem nikým nezvoleným výtečníkem, který ovlivňuje zdejší politiku stokrát víc než kdekterý politik. Podivil se nad tím Klaus? Nepodivil. Vzkázal Janouškovi, ať se nechá demokraticky zvolit? Nevzkázal. Arciaktivista Janoušek Klausovi v politice nevadí. A není sám. Janoušků je řada.

Jakou demokracii to tu vlastně Václav Klaus dvacet let staví, když mu nevadí kmotři vodící za pomyslné nitky demokraticky zvolené politiky? Neměli bychom takové demokracii říkat loutková nebo korupční? A je to vůbec ještě demokracie? Nejde spíš o kmotrokracii, nad kterou drží ochrannou ruku knírkatý capo di tutti capi? Snad nikdo z nositelů moci nám dosud na tyto otázky nedal jasnější odpověď než v minulých dnech bezděky Roman Janoušek.