Je Praha řádný hospodář, nebo otrokář?

Praha chce vymáhat škodu za tunel zvaný Opencard. Hosana, otvírejte šampaňské! Jenže tohle víno je značně trpké.

Minulý týden Rada hlavního města schválila podání žaloby na náhradu škody za spuštění Opencard. A kdo zodpovídá Pražanům za jejich peníze? Politici, které jsme si zvolili? Ale kdež! Najatá advokátní kancelář prověřovala možnost finanční náhrady u úředníků. Tak prý znělo zadání, na hledání odpovědnosti u politiků není vůle. Jak je to možné, pokud za pokračování Opencard byla odsouzena politická reprezentace exprimátora Svobody? Jistí politici jsou u nás zřejmě stále nedotknutelnou kastou.

Je pozitivní, že někteří ze zastupitelů tuto optiku odmítají. Jsou přesvědčeni, že za projekt odpovídají ti, kteří ho schválili. Pavel Bém nekřičel, že byl sprostě oklamán podlými úředníky; je rozhořčen, že někteří hlupáci nepochopili genialitu této karty. Praha by měla vymáhat škodu po něm a příslušných radních.

Rada nakonec schválila obě žaloby, na úředníky i na politiky. Než začneme jásat, řekněme si, k čemu slouží. Nárok na náhradu škody je riskantní. U pravděpodobně nemajetných úředníků je škoda vyčíslená Vrchním soudem 21 milionů. Cena za práce, fakturované k rušené Opencard, je 1,7 miliardy. Případná náhrada tedy činí 1,2% ceny projektu (bez započtení nákladů soudního řízení).

V případě politiků se škoda teprve zkoumá. Problém je, že již ve fázi trestního řízení našlo policejní komando při prohlídce budovy magistrátu jen prázdné počítače. Jak bude Praha dohledávat deset let staré důkazy, když se jí záhadně ztratilo i majetkové přiznání exprimátora Béma?

Je nasnadě, že šance na finanční náhradu jsou mizivé. Město by jako řádný hospodář mělo zvážit prospěch této akce.

Je tu ovšem také etická rovina. Vzkaz občanům, že obří tunely už nezametáme pod koberec. (Což byl případ trestního řízení vedené státní zástupkyní Máchovou, nyní zbavené funkce a vyšetřované policií za korupci.) V civilním sporu má město možnost napravit tuto chybu a dát občanům najevo, že éra svalování viny na podřízené je u konce.

Bič odpovědnosti za kauzu zatím dopadá na záda úředníků. Opravdu chce být Praha řádným otrokářem?

Podobné články

18. června 2012

Potřebujeme změnu volebního systému

Již delší dobu se kromě korupce zabývám také tím, jak znovunastolit faktickou demokracii v našem společenském uspořádání. Jsem přesvědčen, že pro tuto vizi je nutnou podmínkou zásadní změna stávajícího volebního systému včetně změny ústavy…

7. ledna 2013

Zlojedská amnestie na Nový rok

Nový rok u nás začal skutečně ostře. Prezident této země se odvážil k bezprecedentnímu kroku, kterým zpochybnil samotnou podstatu právního státu. Jím vyhlášená amnestie představuje tlustou čáru za podvody a korupčními skandály za celou éru…

21. října 2013

Koho budu volit

Hodně lidí se mě ptá, jak hodnotím předvolební peloton stran a hnutí a koho budu volit. Mnozí lidé jsou toho názoru, že není moc z čeho vybírat. Jsem přesvědčen, že v budoucnu budeme moci vybírat kvalitnější kandidátky, sestavené na…

6. ledna 2014

Tříkrálová glosa o trojkoaliční šanci

Před koncem minulého roku se politici vznikající trojkoalice nechali slyšet, že jsou pro výraznou změnu volebního systému, a to směrem k posílení většinových prvků. Pokud svůj záměr naplní, budeme příště volit do Sněmovny po novu. K urnám…

5. ledna 2015

PF 2015: Více hlasů, více spokojenosti

Osm přátel z různých zemí vybírá restauraci pro poslední společný oběd roku 2014. Nemohou se dohodnout. Španěl navrhuje, aby hlasovali. Francouzka se před pár dny dozvěděla o novém způsobu volby nazvaném Demokracie 2.1 a napadá ji, že by…

4. ledna 2016

S Demokracií 2.1 proti korupci

Rok 2015 ukázal, jak široké a univerzální využití má hlasovací systém Demokracie 2.1 (D21). D21 aplikujeme ve firmách i ve školách. Vůbec největší počet hlasování jsme však provedli ve městech, a to v České republice i v zahraničí. Díky…