27. května 2019 | Jakub Horák

Ještě jedna ta vaše demonstrace...

„Ještě jedna ta vaše demonstrace na Václaváku a budu toho Babiše volit taky,“ pohrozila mi v legraci kamarádka na Moravě, kam jsem si minulý týden dojel pro svou letošní zásobu oskerušovice.

Je to prostě tak. Zatímco v našem okolí nikdo Babiše nevolí a fotek z demošky máme na FB plný news feed, venkov pražské počínání příliš nechápe. Babišovi se daří lidem vysvětlovat, že za tím jsou nějaké politické a pochopitelně nespravedlivé pikle. Zatím za to sice nemůže Soros jako v Maďarsku, ale Bakala určitě. Miliardář a jeho PR tým tak šikovně hrají na strunu odvěkého antagonismu Prahy a venkova a z Hradu k tomu přizvukuje tiskový mluvčí, kritizující elity.

Co vlastně chtějí? Chtějí zpátky moc, kterou jsme jim sebrali ve volbách, myslí si jedni. A druzí jsou prostě už jen unaveni z demonstrací, které se opakují, vyvolávají naději, a ta je na konci měsíce opět ledově zmrazena novým průzkumem, kde ANO atakuje 40 procent.

V něčem mají samozřejmě pravdu. Těch 70 tisíc lidí na Václaváku je opravdu pouze počet hlasů, stačících ke zvolení jediného europoslance například.

Ale v tom hlavním pravdu nemají. Premiér žádné země by totiž neměl ignorovat fakt, že se hlavní náměstí pravidelně zaplňují do posledního místa. Požadavky demonstrantů jsou legitimní - chtějí vědět, proč z čista jasna odešel ministr spravedlnosti Kněžínek a jeho místo zaujala nová osoba. Stačil by jasný výrok nové ministryně Benešové, že do konce volebního období zůstanou ve funkcích ti státní zástupci, kteří mají na starosti nestranné posouzení premiérových kauz.

Takové ujištění však ministryně odmítá dát - naopak mluví o reformě systému, která by zmíněné státní zástupce v dohledné době zbavila funkce automaticky. A spolu s ní občany uklidňuje premiér, který přísahal, že neovlivňuje jím vlastněná média (ovlivňoval), že nespolupracoval s StB (spolupracoval), že nezná vlastníky Čapího hnízda (znal a byla jeho vlastní rodina).

Lze se pak lidem divit, že v takové situaci nechtějí zůstat zticha?

 

 

Jakub Horák je český spisovatel a marketér, zakladatel satirického Hnutí Nevím. Jeho bestseller Kočky jsou vrženy obsadil třetí místo v Kosmas ceně čtenářů v soutěži Magnesia Litera.