Kdo se směje naposled...

Až do uplynulého týdne jsem se úspěšně bránil pokusům svých přátel z NFPK přimět mě k zapojení do skupiny lidí, kteří střídavě přispívají na naše stránky svými pondělními glosami. Odolal jsem i téměř neodolatelnému nutkání komentovat okolnosti policejního zásahu na Úřadu vlády, ve vilách a firmách pánů Rittiga, Janouška, Jindry a jim podobných, jakož i zatčení Jany Nagyové, bývalých poslanců Tluchoře, Šnajdra a Fuksy i bývalých ředitelů Vojenského zpravodajství Páleníka a Kovandy.

Čemu však odolat nedokážu, je komentovat chování a některé výroky naší politické „elity“. Z chování koaliční části politického spektra čouhá jak sláma z bot snaha udržet se u moci za každou cenu podle hesla „Každý další den ve funkci se počítá“. Opozice se, na druhé straně, k této moci chce zcela zjevně dostat co nejrychleji, přičemž svoji touhu po ní zakrývá velkolepými prohlášeními o záchraně politické kultury v zemi. Všichni svorně se pak, za vydatné pomoci médií, snaží zpochybnit legitimitu, oprávněnost a přiměřenost policejního zásahu.

Nezdá se, že by si jedni nebo druzí uvědomovali, že svými směšně laickými hodnoceními této akce zcela jasně zakládají podezření, že hlavním motivem jejich výroků je obava z toho, co se vlastně Policii ČR v průběhu rok a půl trvajícího vyšetřování podařilo zjistit. Můžeme se společně s nimi pouze dohadovat, jakými důkazy Vrchní státní zastupitelství v Olomouci a ÚOOZ disponuje a také, jaké materiály se jim podařilo během zásahu získat. Do té doby, než tyto skutečnosti budou známé, by bylo dobré nechat státním zástupcům i policii čas na jejich práci a vyvarovat se ukvapených závěrů. Je totiž nejen možné, ale dokonce i dost pravděpodobné, že ti, kdo v současnosti nejvíce kritizují, se dříve či později objeví mezi obviněnými.

Vnímání sebe sama jako jakési „volené a nedotknutelné elity národa“ je pro naše politiky charakteristické, přičemž v tomto svém bohorovném uvažování zcela ignorují názory svých voličů. Bylo by dobré, kdyby se orgánům činným v trestním řízení podařilo dosáhnout, aby jejich nadutost splaskla. Kdo se směje naposled, ten se směje nejlépe. A já osobně doufám a věřím, že tím, kdo se bude smát, budou orgány činné v trestním řízení.

Podobné články

18. června 2012

Potřebujeme změnu volebního systému

Již delší dobu se kromě korupce zabývám také tím, jak znovunastolit faktickou demokracii v našem společenském uspořádání. Jsem přesvědčen, že pro tuto vizi je nutnou podmínkou zásadní změna stávajícího volebního systému včetně změny ústavy…

7. ledna 2013

Zlojedská amnestie na Nový rok

Nový rok u nás začal skutečně ostře. Prezident této země se odvážil k bezprecedentnímu kroku, kterým zpochybnil samotnou podstatu právního státu. Jím vyhlášená amnestie představuje tlustou čáru za podvody a korupčními skandály za celou éru…

21. října 2013

Koho budu volit

Hodně lidí se mě ptá, jak hodnotím předvolební peloton stran a hnutí a koho budu volit. Mnozí lidé jsou toho názoru, že není moc z čeho vybírat. Jsem přesvědčen, že v budoucnu budeme moci vybírat kvalitnější kandidátky, sestavené na…

6. ledna 2014

Tříkrálová glosa o trojkoaliční šanci

Před koncem minulého roku se politici vznikající trojkoalice nechali slyšet, že jsou pro výraznou změnu volebního systému, a to směrem k posílení většinových prvků. Pokud svůj záměr naplní, budeme příště volit do Sněmovny po novu. K urnám…

5. ledna 2015

PF 2015: Více hlasů, více spokojenosti

Osm přátel z různých zemí vybírá restauraci pro poslední společný oběd roku 2014. Nemohou se dohodnout. Španěl navrhuje, aby hlasovali. Francouzka se před pár dny dozvěděla o novém způsobu volby nazvaném Demokracie 2.1 a napadá ji, že by…

4. ledna 2016

S Demokracií 2.1 proti korupci

Rok 2015 ukázal, jak široké a univerzální využití má hlasovací systém Demokracie 2.1 (D21). D21 aplikujeme ve firmách i ve školách. Vůbec největší počet hlasování jsme však provedli ve městech, a to v České republice i v zahraničí. Díky…