16. září 2019 | Dan Urbánek

Koho skrývají dluhopisy?

V posledních letech se objevilo plno raketově rostoucích investičních skupin a podniků, které mají často společnou jednu věc: růst na dluh, který je poháněn vydáváním miliardových korporátních dlouhopisů. 

S nárůstem vydávání dluhopisů se začaly objevovat články na téma rizikovosti toho či onoho vydavatele dluhopisu, na které by si měl investor dát pozor. Je tu ovšem ještě jiná věc, které se zatím nikdo nevěnoval.

Dluhopisy mají totiž jednu pro leckoho zajímavou vlastnost, kterou je anonymita jejich držitele. 

Kdo dluhopis koupil, ví pouze jeho emitent (a případně ještě ten, kdo prodej dluhopisu zprostředkoval).

Majitelé dluhopisů, kteří v některých případech fungují pro české miliardáře jako palivo pro jejich každodenní fungování a další růst, se přitom neobjevují ve výročních zprávách společností ani v obchodním rejstříku.

Jejich identitu se tedy nedozví ani ostatní majitelé dluhopisů téže společnosti. Pokud ovšem na své vlastní náklady nesvolají schůzi vlastníků dluhopisů a nepokusí se svoje dluhopisové kolegy na takové schůzi vypátrat – což se může, ale nemusí podařit.

Možná nás nemusí nezbytně nutně zajímat dluhopisy privátních společností provozujících developerský či půjčkový byznys.

Zajímavější to ale může být u těch, které mohou mít nějakým způsobem strategický význam. Například pokud se jedná o energetiku, vyzbrojování Armády ČR nebo jde o holding, který momentálně schrödingerovský patří i nepatří předsedovi vlády České republiky. 

Minimálně u některých případů by bylo zajímavé majitele dluhopisů znát. Už proto, aby měl člověk neochvějnou jistotu, že raketový růst některých klíčových společností a osob nepohánějí dejme tomu peníze pocházející z českého či mezinárodního organizovaného zločinu. Nebo třeba peněženky některé ze světových velmocí, které by takto ze skrytu mohly prosazovat své vlastní - a dost možná nepěkné a temné - zájmy.