Korupce – téma stále živé

Již zítra se bude konat v DOXu diskusní fórum Oznamovatel – hrdina nebo práskač? pořádané Nadačním fondem proti korupci. Komentáře pod oznámením o konání této akce svědčí o tom, že téma korupce je velmi živé a je schopné budit vášně.

Česko ve vnímání korupce stále pokulhává za světovou i evropskou špičkou, byť si v celosvětovém žebříčku každoročně o nějaký ten bod polepší. Stále ale jsou nám severské evropské státy a Švýcarsko hodně vzdáleny. Obecně je korupce odmítána jako škodlivá, do moderní demokratické společnosti nepatřící. Veřejně je korupce většinově deklarována jako něco, čeho „bych se já osobně nezúčastnil“. Ale realita je jiná. Nejrůznější průzkumy např. ukazují, že zejména u řady firem není postoj vůči korupci tak skálopevný, jak by naznačovaly firemní kodexy chování;  při potřebě získat zakázku, dosáhnout rychlého rozhodnutí je cesta poskytnutím úplatku tolerována.

Zajisté jednou z příčin je i to, že se řada lidí domnívá, že orgány v ČR nejsou schopné dotahovat případy zjištěné korupce do konce. Případy trestně stíhané korupce jsou otázkou řady let a s přibývajícím časem přestávají veřejnost zajímat. 

Každá vláda si dává do svého programu boj s korupcí. I ta současná si navrhla 10 bodů jako školení z etiky, sektorové analýzy, zákon o lobbingu, transparentnost firem, rejstřík dotací, omezení malých zakázek, dohled nad realitkami a zákon o whistleblowingu. Je otázkou, zda a jakou měrou mohou být navržená opatření opravdu účinná pro boj s korupcí. Pokud však bude vláda s těmito opatřeními postupovat stejně svižně jako se zákonem  o whistleblowingu, jehož příprava se táhne vládou jako červená nit od časů Nečasovi vlády, nehrozí, že by veřejná moc s potíráním korupce výrazně pokročila.

Přesto nemohu souhlasit s názory, že korupce je jevem, o kterém se dají pořádat konference, ale který se nedá vymýtit. Je třeba se nepřestávat snažit o snížení tolerance veřejnosti vůči korupci, o to, aby nová generace nastupující do úřadů, do firem měla „zakódováno“, že korupce do veřejného prostoru prostě nepatří. Jednou z cest je podle mne projekt Protikorupční akademie Nadačního fondu pro korupci.       

Podobné články

18. června 2012

Potřebujeme změnu volebního systému

Již delší dobu se kromě korupce zabývám také tím, jak znovunastolit faktickou demokracii v našem společenském uspořádání. Jsem přesvědčen, že pro tuto vizi je nutnou podmínkou zásadní změna stávajícího volebního systému včetně změny ústavy…

7. ledna 2013

Zlojedská amnestie na Nový rok

Nový rok u nás začal skutečně ostře. Prezident této země se odvážil k bezprecedentnímu kroku, kterým zpochybnil samotnou podstatu právního státu. Jím vyhlášená amnestie představuje tlustou čáru za podvody a korupčními skandály za celou éru…

21. října 2013

Koho budu volit

Hodně lidí se mě ptá, jak hodnotím předvolební peloton stran a hnutí a koho budu volit. Mnozí lidé jsou toho názoru, že není moc z čeho vybírat. Jsem přesvědčen, že v budoucnu budeme moci vybírat kvalitnější kandidátky, sestavené na…

6. ledna 2014

Tříkrálová glosa o trojkoaliční šanci

Před koncem minulého roku se politici vznikající trojkoalice nechali slyšet, že jsou pro výraznou změnu volebního systému, a to směrem k posílení většinových prvků. Pokud svůj záměr naplní, budeme příště volit do Sněmovny po novu. K urnám…

5. ledna 2015

PF 2015: Více hlasů, více spokojenosti

Osm přátel z různých zemí vybírá restauraci pro poslední společný oběd roku 2014. Nemohou se dohodnout. Španěl navrhuje, aby hlasovali. Francouzka se před pár dny dozvěděla o novém způsobu volby nazvaném Demokracie 2.1 a napadá ji, že by…

4. ledna 2016

S Demokracií 2.1 proti korupci

Rok 2015 ukázal, jak široké a univerzální využití má hlasovací systém Demokracie 2.1 (D21). D21 aplikujeme ve firmách i ve školách. Vůbec největší počet hlasování jsme však provedli ve městech, a to v České republice i v zahraničí. Díky…