Korupční prostředí hazardu?

Konečně. Počet hracích automatů povolovaných Ministerstvem financí klesl za poslední 2 roky o více jak 10 tisíc![1] Klíčový je přitom přístup komunálních politiků k řešení tohoto nešvaru. Na jedné straně jsou pod urputným tlakem veřejnosti, vlastního svědomí a na straně druhé jsou neustále kontaktování ze strany zástupců heren či kasin. Nezřídka pak dochází ke vzniku poměrně nestandardních situací.

Česká republika byla ještě donedávna rájem hazardu. Suverénně vedla v celoevropských žebříčcích, co se týče počtu hracích přístrojů. Hazard je ovšem pro společnost nebezpečný, je spjat s kriminální činností, vzbuzuje silnou závislost a hyzdí okolní prostředí. Provozování heren a kasin je zároveň snadnou výdělečnou činností. Vždyť v roce 2014 Češi prosázeli 138 miliard Kč a bylo jim zpět na výhrách vypláceno 106,5 miliard Kč.[2] V roce 2002 byl přitom celkový objem prosázených peněz na polovině – „pouhých“ 70 miliard Kč.

Některá města a obce zavádějí nulovou toleranci hazardu. Znamená to, že obec do vyhlášky o loteriích uvede, že daná obec neschvaluje žádnou adresu provozování hracích automatů. Všechny herny a kasina tímto musí být postupně zrušeny. Tento přístup měli i zastupitelé Krnova, kteří pro tento účel vytvořili speciální pracovní skupinu pro přípravu protihazardní vyhlášky. Ovšem jeden z členů této pracovní skupině sdělil redaktorce MF DNES, že „provozovatelé hazardu za ním přišli a nabídli mu úplatek“[3] a případem se začala zabývat policie.

Existují však města, kde zastupitelé si najednou nulovou toleranci hazardu rozmysleli. Došli zkrátka k názoru, že je vhodné udělit určité výjimky a místo protihazardní pracovní skupiny vznikla tímto komise pro regulaci hazardu. Zmínit zde lze například město Jablonec nad Nisou, kde se pravděpodobně rozjela peprná zákulisní hra. Město původně schválilo vyhlášku o nulové toleranci hazardu, nicméně v červnu 2015 si vše rozmyslelo a vyhláškou povolilo 3 kasina. V tomto trendu se rozhodlo pokračovat a za několik dnů dne 10. 3. 2016 bude rozhodovat o povolování dalších kasin. Během posledního jednání zastupitelstva dne 25. 2. 2016 vznesl na primátora dotaz jablonecký zastupitel Jakub Macek. Dotázal se ohledně trestního oznámení v souvislosti s výběrem „adresních míst do cílové vyhlášky“ pro provozování kasin.[4] Primátor Petr Beitl odpověděl, že podal trestní oznámení „v souvislosti s nátlakovou akcí“[5], která na něho byla činěna a případem se zabývá policie. V této nepřehledné situaci „nátlakových akcí“ bude Jablonec nad Nisou již za pár dnů rozhodovat o povoleních pro další kasina.

Během dalšího pátrání narazíme na mnohá podezření z případného střetu zájmů. Jedním z čelních odpůrců nulové tolerance hazardu je například Richard Bureš - místostarosta Prahy 1 a člen magistrátní komise, která připravuje novou formu regulace hazardu.[6] Stejná osoba je přitom jednatelem a majitelem společnosti GABBY spol. s r.o., která má ve svém předmětu podnikání „provoz a pronájem výherních hracích přístrojů“.[7] Tatáž osoba byla ředitelem české pobočky Cyberview Technology dodávající automaty v Česku i v zahraničí. Je tedy otázkou, zda Richard Bureš má dostatečně nezávislý pohled na věc a je tedy vhodnou osobou pro regulaci hazardu.

Přístup k nulové toleranci hazardu netrval dlouho ani v Českém Těšíně. Zde se na posledním jednání zastupitelstva konalo hlasování o zachování dvou největších heren s automaty v centru města – naštěstí prozatím neúspěšně. Účinný boj proti hazardu lze si jen stěží představit v městech, kde vládnoucí politická garnitura je zároveň majitelem kasin. Například v Chomutově v jednu dobu byl majitelem jednoho z největších kasin kontroverzní podnikatel známý z kauzy Kamencového jezera - člen ODS Zdeněk Fojtík. Zároveň tehdy městu vládla ODS a nebylo to tedy prostředí pro účinný boj s hazardem. Osobně jsem byl navíc svědkem, jak předvolební kampaň místní ODS probíhala přímo v tomto kasinu a ve zdejší vyloučené lokalitě byla nejčastějším veřejným místem – herna.

V souvislosti s povolováním provozování kasin a heren se objevuje řada iracionálních argumentů. Především je to tvrzení o tom, že povolováním heren bojujeme s nelegálním hazardem či případně s takzvanými kvízomaty. Zde je řešení zcela jednoduché: proti nelegálním hernám je nezbytné tvrdě zakročit, nikoliv tolerovat a stejně tak je tomu u kvízomatů, které spadají do hazardu stejně jako jiné hrací přístroje. Jakmile tyto argumenty použije některý ze zastupitelů, je vhodné se zamyslet nad jeho skutečnými skrytými úmysly.

Podobné články

18. června 2012

Potřebujeme změnu volebního systému

Již delší dobu se kromě korupce zabývám také tím, jak znovunastolit faktickou demokracii v našem společenském uspořádání. Jsem přesvědčen, že pro tuto vizi je nutnou podmínkou zásadní změna stávajícího volebního systému včetně změny ústavy…

7. ledna 2013

Zlojedská amnestie na Nový rok

Nový rok u nás začal skutečně ostře. Prezident této země se odvážil k bezprecedentnímu kroku, kterým zpochybnil samotnou podstatu právního státu. Jím vyhlášená amnestie představuje tlustou čáru za podvody a korupčními skandály za celou éru…

21. října 2013

Koho budu volit

Hodně lidí se mě ptá, jak hodnotím předvolební peloton stran a hnutí a koho budu volit. Mnozí lidé jsou toho názoru, že není moc z čeho vybírat. Jsem přesvědčen, že v budoucnu budeme moci vybírat kvalitnější kandidátky, sestavené na…

6. ledna 2014

Tříkrálová glosa o trojkoaliční šanci

Před koncem minulého roku se politici vznikající trojkoalice nechali slyšet, že jsou pro výraznou změnu volebního systému, a to směrem k posílení většinových prvků. Pokud svůj záměr naplní, budeme příště volit do Sněmovny po novu. K urnám…

5. ledna 2015

PF 2015: Více hlasů, více spokojenosti

Osm přátel z různých zemí vybírá restauraci pro poslední společný oběd roku 2014. Nemohou se dohodnout. Španěl navrhuje, aby hlasovali. Francouzka se před pár dny dozvěděla o novém způsobu volby nazvaném Demokracie 2.1 a napadá ji, že by…

4. ledna 2016

S Demokracií 2.1 proti korupci

Rok 2015 ukázal, jak široké a univerzální využití má hlasovací systém Demokracie 2.1 (D21). D21 aplikujeme ve firmách i ve školách. Vůbec největší počet hlasování jsme však provedli ve městech, a to v České republice i v zahraničí. Díky…