23. července 2018 | Adam Rut

Kšefty s panikou kolem osobních údajů

Osobní údaje jsou dnes ceněné zboží a nelze se proto divit, že státy EU přijaly společnou normu, kterými se ochrana těchto údajů bude řídit. Česká republika měla to štěstí, že řada pravidel zde platila už před nařízením o ochraně osobních údajů, které vešlo ve známost pod pro mnohé tajemnou zkratkou GDPR. Rozumná snaha ochránit údaje nás všech se ovšem setkává s velmi nerozumnou snahou části politické reprezentace, která se nové nařízení snaží využít zejména k očernění Evropské unie a k zatažení rolet a závěsů kanceláří úřadů, kde už pár let panovalo světlo, průvan - zkrátka otevřená okna a dveře. Pro jiné je nové nařízení zase ideální příležitostí, jak vydělat neuvěřitelné peníze na cizí neznalosti. Naši zákonodárci navíc dodnes nebyli schopni přijmout související legislativu.

Výsledkem jsou zmatení ředitelé škol, zastupitelé, tajemníci, novináři: Ve školách a úřadech mají najednou strach informovat o veřejných akcích, obce se opět bojí pořizovat záznamy ze zastupitelstva, publicisti i filmaři najednou řeší, jestli vůbec můžou někoho vyfotit na ulici, ve školách zakazují žákům podepisovat bačkory. Pro ty všechny jsme připravili analýzu (ke stažení zdarma zde), která různé fámy uvádí na pravou míru. Zastupitelstva je možné nahrávat jako dřív, novináři mají výjimku z pravidel v občanském zákoníku, kterou navíc můžou využít i ostatní, když informují o veřejném dění, jména na bačkůrkách je možné uvádět dál.   

Bohužel fámy o povinnosti začernit osobní údaje na školních přezůvkách nejsou zdaleka tím jediným rizikem. Zatím nepřijatý implementační zákon obsahuje i změny Infozákona, které se samotným nařízením vůbec nesouvisí, ale mají velký potenciál zásadně omezit přístup investigativních novinářů i veřejnosti k důležitým informacím. Několik na první pohled „drobných“ formulačních změn může způsobit, že se příště nedostaneme např. ke zprávě OLAF o zneužívání dotací a informacím o úspěšnosti advokátů. Nebo že nedokážeme účinně kontrolovat využívání veřejných prostředků při plnění zahraničních závazků. Více se dozvíte třeba v tomhle článku Českého rozhlasu. Jestli k těmto omezením pod rouškou údajné implementace obecného nařízení dojde, nebo se jim podaří zabránit, bude zřejmě jasné na podzim.