4. března 2013 | Petr Skočdopole

Martin Roman prošetří Martina Romana. Prostě Čezko.

Byla to vskutku bohatýrská léta, kdy všemi opěvovaný manažer Martin Roman vedl ČEZ. Energetická firma pod ním postupně bobtnala do rozměrů, které přesáhly možnosti jejího majoritního vlastníka, tedy českého státu, aby nad ní dohlížel. A stát se ani nesnažil, politici Romana milovali a on se jim a jejich stranickým pokladnám dokázal vždy štědře odvděčit.

A když pak už bylo Romana přece jen trochu moc, byl, jak známo, „vyhozen“ vzhůru. Přesněji přesunut z čela představenstva do čela dozorčí rady ČEZu, orgánu, skrz nějž stát vykonává nad podnikem dohled.

Nyní konečně přichází čas, kdy se absurdita tohoto kroku, může projevit naplno. ČEZ začíná sklízet mnohé kyselé plody Romanovy éry. Například vychvalovaná zahraniční expanze se velmi otřásá. V Albánii se odepisují miliardy za ztrátu distribuční licence, tatáž hrozba je v rozbouřeném Bulharsku, v Maďarsku několik miliard český podnik tratí v  investici do dnes už velmi znehodnoceného sedmiprocentního podíl v MOLu. Akcie ČEZu padají a největší akcionář, ministerstvo financí, by měl bít na poplach. Jenže viděl někdo, že by prodloužená ruka státu, šéf dozorčí rady Roman přispěchal s nějakou akcí? Svolává snad někdo mimořádnou valnou hromadu a ptá se po příčinách?

Ale budiž, to jsou možná jen výsledky velikášství, tak prostě ČEZ přecenil své síly na nejistých trzích, smažme to, chtělo by se říci. Jenže pak jsou tu jiní kostlivci, které po Romanovi zůstávají. Zatímco firma mohutně expandovala do ciziny, doma se mnoha svých dceřiných firem zbavovala. Té ze všech možná nejzajímavější a nejlukrativnější obzvláště potichu. Třebíčskou inžernýrskou I&C Energo v roce 2008 prodala v rámci navázaného partnerství, stvrzeného oním nesmyslným nákupem podílu, maďarskému MOLu.

Až po téměř pěti letech jsem letos v článcích na serveru www.motejlek.com zdokumentoval, že nikoliv MOL, ale Romanův mnohaletý souputník a právník Josef Brož byl tím, kdo firmu, jejíž prodej pro ČEZ nedával žádný smysl, skrytě kupoval. Více zde: http://www.motejlek.com/cez-pod-vedenim-martina-romana-prodal-lukrativni-firmu-i-c-energo-napojenou-na-temelin-skryte-ji-koupil-romanuv-pravnik a tady: http://www.motejlek.com/podezrely-prodej-i-c-energo-s-novymi-fakty-martin-roman-josef-broz-appian-a-mnoho-raazdu.

To už nelze jen tak hodit pod stůl. Tady už stát, respektive ministr financí Miroslav Kalousek, opravdu musí jednat. A také že ano.  Ministr skutečně zabouřil a zavelel tuto na výsost podezřelou transakci prošetřit. A tak už týdny netrpělivě čekám na výsledek a jsem opravdu napjatý. S jakou šokující zprávou asi tak Martin Roman, jehož o to pan Kalousek požádal, přijde?