Mezinárodní den boje proti korupci

Na neděli  9.12.2012 připadl Mezinárodní den boje proti korupci. Proběhl spíše potichu, v poklidné atmosféře druhé adventní neděle, kdy jakoby se neslušelo o boji s korupcí hovořit.

Ale korupce je tu a korupčníci okrádají nás všechny. Korupce postihuje dle slov generálního tajemníka OSN Ban Ki-moona všechny země. Jejího nebezpečí  je si vědoma i OSN, která již v roce 2005 přijala Úmluvu proti korupci, kterou ratifikovalo již 104 států. České republice se to dosud jako předposlednímu státu v Evropě nepodařilo. Ale máme naději, Úmluva byla po sedmi letech od jejího přijetí v srpnu 2012 předložena Parlamentu ČR a k ratifikaci se schyluje. Pak bude nutné Úmluvu naplnit, což je zodpovědností vlády, kterou bychom měli hlídat, zda a jak to činí.

Chci se v této souvislosti i s ohledem na aktivity Nadačního fondu proti korupci a dalších občanských iniciativ zmínit o čl. 13 Úmluvy.  Ten ukládá signatářům úmluvy přijmout přiměřená opatření na podporu aktivní účasti jedinců a skupin mimo veřejný sektor, jako je občanská společnost, nevládní organizace a organizace na místní úrovni v prevenci a potírání korupce a při prohlubování povědomí veřejnosti o existenci, příčinách, závažnosti a hrozbě korupce. Tato účast by se měla dále posílit takovým opatřeními, jako je zvyšování průhlednosti rozhodovacích procesů a prosazování přínosu veřejnosti k jejich průběhu; zajištění efektivního přístupu veřejnosti k informacím; zajišťování takových veřejných informačních aktivit, jež přispívají k netolerování korupce, a rovněž realizace veřejných vzdělávacích programů, včetně školních a univerzitních osnov.

Úmluva tedy počítá s rolí nevládních organizací jako „hlídacích psů“, ale i jako organizací, které mohou ve společnosti pomoci s rozvíjením důvěry a porozumění. Tuto roli veřejná správa nevládním organizacím spíše nepřiznává a lze na řadě případů uvést, že je považuje za potížisty, snaží se jejich aktivity znevažovat a nepovažuje je za partnery v boji proti korupci. Pro nevládní organizace bude mít úmluva po ratifikaci ten přínos, že se svého práva účasti na vytváření protikorupčního prostředí budou moci domáhat. Lépe by však bylo, kdyby „vlády“ na všech úrovních veřejné správy, protože skutečně chtějí s korupcí něco udělat, akceptovaly tyto organizace jako partnery. Dobrovolně, bez donucení mezinárodní úmluvou.

A poznámka závěrem:

Podle zprávy Transparency International se Česká republika na celosvětovém žebříčku vnímání korupce v roce 2012 umístila na 54. místě. Polepšili jsme si – v roce 2011 jsme byli na 57 místě, ale přesto zůstáváme na úrovni zemí, jako jsou Rwanda, Seychely nebo Kuba.

Podobné články

18. června 2012

Potřebujeme změnu volebního systému

Již delší dobu se kromě korupce zabývám také tím, jak znovunastolit faktickou demokracii v našem společenském uspořádání. Jsem přesvědčen, že pro tuto vizi je nutnou podmínkou zásadní změna stávajícího volebního systému včetně změny ústavy…

7. ledna 2013

Zlojedská amnestie na Nový rok

Nový rok u nás začal skutečně ostře. Prezident této země se odvážil k bezprecedentnímu kroku, kterým zpochybnil samotnou podstatu právního státu. Jím vyhlášená amnestie představuje tlustou čáru za podvody a korupčními skandály za celou éru…

21. října 2013

Koho budu volit

Hodně lidí se mě ptá, jak hodnotím předvolební peloton stran a hnutí a koho budu volit. Mnozí lidé jsou toho názoru, že není moc z čeho vybírat. Jsem přesvědčen, že v budoucnu budeme moci vybírat kvalitnější kandidátky, sestavené na…

6. ledna 2014

Tříkrálová glosa o trojkoaliční šanci

Před koncem minulého roku se politici vznikající trojkoalice nechali slyšet, že jsou pro výraznou změnu volebního systému, a to směrem k posílení většinových prvků. Pokud svůj záměr naplní, budeme příště volit do Sněmovny po novu. K urnám…

5. ledna 2015

PF 2015: Více hlasů, více spokojenosti

Osm přátel z různých zemí vybírá restauraci pro poslední společný oběd roku 2014. Nemohou se dohodnout. Španěl navrhuje, aby hlasovali. Francouzka se před pár dny dozvěděla o novém způsobu volby nazvaném Demokracie 2.1 a napadá ji, že by…

4. ledna 2016

S Demokracií 2.1 proti korupci

Rok 2015 ukázal, jak široké a univerzální využití má hlasovací systém Demokracie 2.1 (D21). D21 aplikujeme ve firmách i ve školách. Vůbec největší počet hlasování jsme však provedli ve městech, a to v České republice i v zahraničí. Díky…