3. prosince 2018 | Martin Huňady

Na kafi s lobbistou

Server iDNES přišel v pátek minutu po půlnoci s exkluzivními fotkami ze setkání senátora z ODS a primátora Mladé Boleslavi Radana Nwelatiho s lobbistou Ivem Rittigem. Díky tomuto článku se znovu rozproudila diskuse o vlivu lobbistů na politiky, a proto jsem se rozhodl dnešní glosu věnovat právě tomuto tématu.

Diskuse se vedly o tom, zda je toto jednání správné či nikoliv. Někteří lidé na sociálních sítích argumentovali tím, že samotné setkání nic není a pan senátor Nwelati se vůbec ničeho nedopustil. Jiní ihned za tímto setkání viděli spolčení a stálé napojení kmotrů na ODS. Já se nepřikláním ani k jednomu názoru, jelikož setkávání politiků s lobbisty nelze zabránit a ani na tom není nic špatného. Všechny lobbisty nelze ihned spojovat s kmotry.

Nad čím visí otazník je to, zda by se o této schůzce veřejnost dozvěděla i bez fotek na iDNES. Já zastávám názor, že všichni politici by měli zveřejňovat všechny schůzky, zejména s lobbisty. Politici jsou voleni občany České republiky a měli by tedy zastupovat jejich zájmy a ne zájmy lobbistů. Nehledě na to, kdyby politici zveřejňovali schůzky, jistě by se snížila možnost korupce. Bez zveřejňování bude i nadále docházet k „náhodám“, kdy se senátoři a poslanci „náhodně“ setkají s lobbistou nevalné pověsti.