25. listopadu 2013

NADAČNÍ FOND MÁ BÝT ZRUŠEN!

Přesně to požaduje advokátní kancelář MSB Legal, která zrušení NFPK v prosinci roku 2012 navrhla soudu. Svoji argumentaci staví na konstatování, že „činnost Nadačního fondu, jež je specifikována rovněž v jeho Statutu… nenaplňuje podstatu obecně prospěšného cíle“. Konkrétně se jim nelíbí, že Nadační fond má podle svého Statutu přispívat k vytvoření a udržování databáze případů korupce a vytvářet podmínky investigativní činnosti s cílem odhalovat korupční jednání.

Zákon jmenuje obecně prospěšné cíle nadací, ale uvádí je jen příkladmo a záměrně vytváří prostor pro rozšiřování toho, co za obecně prospěšné lze považovat. Boj proti korupci za takový cíl rozhodně je možné pokládat. Například dle Občanskoprávní úmluvy o korupci, kterou Česká republika podepsala již v roce 2000, představuje korupce velké ohrožení zákonnosti, demokracie a lidských práv i nestrannosti a sociální spravedlnosti. Jsme tedy přesvědčeni, že MSB Legal se ve svém závěru o rozporu činnosti NFPK se zákonem mýlí.

MSB Legal dále NFPK vyčítá, že jeho činnost je „systematicky zaměřená na navrhovatele a vymezený okruh jeho klientů“. Ani to není pravda. Ke dni, kdy byl návrh na zrušení podán soudu, Nadační fond udělil cenu za odvahu šesti whisteblowerům, poskytl 28 nadačních příspěvků, vydal 64 tiskových zpráv, uspořádal 11 tiskových konferencí, na kterých prezentoval 7 různých korupčních kauz. Nemáme pochopitelně informace o klientech MSB Legal, domníváme se však, že jejich klientů se týká pouze kauza Dopravního podniku hl. m. Prahy a kauza Nemocnice na Homolce. Jak je vidět, nesměřuje činnosti Nadačního fondu proti předem určeným konkrétním osobám. NFPK se zajímá o případy korupce v České republice, ať je podezřelým z korupčního jednání kdokoliv.

Jistě se najdou v České republice subjekty, kterým boj s korupcí může vadit. To však nemůže nic změnit na tom, že boj proti korupci jednoznačně mezi obecně prospěšné činnosti patří, a tedy pro takovou činnost je možné zakládat i nadace. Věříme proto, že soud rozhodne v krátké době a návrh na zrušení NFPK bude zamítnut.

Podobné články

18. června 2012

Potřebujeme změnu volebního systému

Již delší dobu se kromě korupce zabývám také tím, jak znovunastolit faktickou demokracii v našem společenském uspořádání. Jsem přesvědčen, že pro tuto vizi je nutnou podmínkou zásadní změna stávajícího volebního systému včetně změny ústavy…

7. ledna 2013

Zlojedská amnestie na Nový rok

Nový rok u nás začal skutečně ostře. Prezident této země se odvážil k bezprecedentnímu kroku, kterým zpochybnil samotnou podstatu právního státu. Jím vyhlášená amnestie představuje tlustou čáru za podvody a korupčními skandály za celou éru…

21. října 2013

Koho budu volit

Hodně lidí se mě ptá, jak hodnotím předvolební peloton stran a hnutí a koho budu volit. Mnozí lidé jsou toho názoru, že není moc z čeho vybírat. Jsem přesvědčen, že v budoucnu budeme moci vybírat kvalitnější kandidátky, sestavené na…

6. ledna 2014

Tříkrálová glosa o trojkoaliční šanci

Před koncem minulého roku se politici vznikající trojkoalice nechali slyšet, že jsou pro výraznou změnu volebního systému, a to směrem k posílení většinových prvků. Pokud svůj záměr naplní, budeme příště volit do Sněmovny po novu. K urnám…

5. ledna 2015

PF 2015: Více hlasů, více spokojenosti

Osm přátel z různých zemí vybírá restauraci pro poslední společný oběd roku 2014. Nemohou se dohodnout. Španěl navrhuje, aby hlasovali. Francouzka se před pár dny dozvěděla o novém způsobu volby nazvaném Demokracie 2.1 a napadá ji, že by…

4. ledna 2016

S Demokracií 2.1 proti korupci

Rok 2015 ukázal, jak široké a univerzální využití má hlasovací systém Demokracie 2.1 (D21). D21 aplikujeme ve firmách i ve školách. Vůbec největší počet hlasování jsme však provedli ve městech, a to v České republice i v zahraničí. Díky…