13. listopadu 2017 | Linda Majerová

Nakupovat či obdarovat?

Ať chceme nebo ne, blíží se čas Vánoc. Jsme masírováni v obchodech koledami a na ulicích se začínají ve větší míře objevovat „pokladničky“ s žádostí o zakoupení lecčehos na podporu ledasčeho. Člověk je před Vánocemi trochu naměkko a v nějakých případech určitě přispěje každý z nás.

V posledních letech se ale začala objevovat podpora, která necílí jen na období před Vánocemi. Jsou lidé, kteří různé bohulibé aktivity podporují pravidelně a dlouhodobě. Současné filantropii se podařilo navázat na tradici českého mecenášství, jehož asi nejznámější postavou byl český podnikatel Josef Hlávka. Mnoho dnešních podnikatelů jde v jeho stopách.

Nejspíš i díky naší mnohaleté komunistické minulosti je spousta z nich podezřívána, že jejich podpora je pouze „platba“ za nějaké případné „protislužby“. Nebuďme naivní, určitě mezi nimi tací jsou, forma odpustků není žádnou novinkou. Existuje ale spousta známých i neznámých osobností, a já věřím, že jich je naprostá většina, které za svou podporu nic neočekávají. Možná snad jen ten příjemný pocit tam někde uvnitř…

Poslední dva roky se v Čechách postupně zabydluje nový trend. Již jsme si zvykli na výprodejové akce Black Friday či Cyber Monday. Nově ale na tyto komerční nákupní horečky navazuje filantropické #GivingTuesdayCZ, které je úplným opakem. Nabízí lidem naopak zamyšlení se nad faktem, že není potřeba jen nakupovat a konzumovat, ale že je dobré se i podělit o své „statky“. A to jak finanční, tak i třeba konkrétní spoluprací s potřebnými.

V loňském roce mělo u nás #GivingTuesdayCZ premiéru a letos se do projektu zapojilo více organizací. Mezi nimi i náš Nadační fond proti korupci s projektem Protikorupční akademie.

A jelikož mám ve Fondu na starost fundraising, asi Vás ani nepřekvapí, když Vás požádám, abyste si v rámci počínajícího nákupního šílenství udělali chvilku a podpořili v rámci #GivingTuesdayCZ některý z projektů.

Není třeba se rozhodnout, zda nakupovat či obdarovat. Stačí jen změnit spojku a je možné nakupovat i obdarovat J. Budeme velmi rádi, pokud si vyberete třeba zrovna naší Protikorupční akademii - http://www.nfpk.cz/protikorupcni-akademie-nfpk. Děkujeme!