27. srpna 2018 | Jakub Čech

Návrat básníka, co bral peníze od firem a nebylo mu to divné

V souvislosti s působením Andreje Babiše na české politické scéně se hojně mluví o tom, že kauzy, které Babišovi dnes procházejí, by ještě před lety takzvaní tradiční politici neustáli. Že se hranice společenské tolerance toho, co jsou lidé schopni u politiků akceptovat, posouvá, je přitom třeba u nás v Prostějově zjevné dlouhodobě.

Když se nějaký politik dopustí něčeho neetického, řeknou: „no a co, přece neporušil zákon“. Když politik poruší zákon, řeknou: „však to je taková blbost, nějaký paragraf tam, o co jde? Vždyť je to bagatelní.“ Když už je politik z trestného činu obviněn, zpravidla jeho přívrženci začnou argumentovat presumpcí neviny. Až bude rozsudek, budeme čekat na pravomocný rozsudek. A poté rozhodnutí o dovolání. A jak navrhovala bývalá ministryně spravedlnosti Malá: „Nemohlo by to trestní stíhání premiéra Babiše pár let počkat?“

Jenže spravedlnost nepočká, a pokud jsme ochotni politikům omluvit jejich etická selhání, časem nám nebude vadit ani pravomocný rozsudek o tom, že se dopustil trestného činu.

Že se doba vyvíjí, je nyní vidět na novém náměstkovi ministra kultury Aloisi Mačákovi. Bývalý dlouholetý místostarosta Prostějova a náměstek hejtmana Olomouckého kraje odešel před třemi lety s ostudou z politiky, když se zjistilo, že bral statisícové dary od firem. Poté, co informaci média přinesla, se ještě několik dnů kroutil. „Jsou lidé, kteří to (!) nosí v igelitových taškách, my to dáme do majetkových přiznání," prohlásil Mačák v rozhovoru pro Prostějovský deník. O nic samozřejmě nešlo, co je divného na tom, že jej firmy chtěly podpořit?

Tehdy aféru neustál: pro ČSSD bylo rok před krajskými volbami nebezpečné čelit podezření z černého financování kampaní mimo stranické účty (nejprve Mačák neprozřetelně tvrdil, že peníze použil na volební kampaně). Tlak na odstoupení Mačáka (a tehdejšího prostějovského primátora Miroslava Pišťáka, který také dostal dar) byl tak silný, že mu ani rostoucí hvězda ČSSD v Olomouckém kraji nedokázala čelit. A k tomuto odstoupení došlo, aniž by tehdy aféru vyšetřovala Policie, ta prověřování zahájila až na základě informací z médií.

Dnes se Mačák, proslulý kromě podezření z korupce též psaním erotických básní, do politiky vrací. Kromě toho, že kandiduje z osmého místa prostějovské kandidátky ČSSD, jej olomoucký primátor, poslanec a ministr kultury v jedné osobě, Antonín Staněk, jmenoval svým náměstkem. Vše z minulosti je zapomenuto, Policie přece trestný čin neprokázala, tak co řešíte?