26. června 2017 | Martin Šorm

Nejen májový rej

I když máme již astronomické léto, vraťme se ještě k období jara. Jsou různé způsoby jak přivítat jaro, užít první jarní paprsky slunce a nechat se ovlivnit svěžím vánkem, který přináší novou chuť do života. Někdo vítá jaro s gumovými rukavicemi, kterými si chrání pěstěné prstíky při práci na zahrádce, jiný tuží tělo sportem v rašící přírodě, romantik vezme ženu pod rozkvetlou třešni a motorkář vyžene pavouky z výfuku svého naleštěného stroje.

Jsou však i výjimky! To na Slovensku se prostřednictvím sociálních sítí před časem domluvily tisíce nespokojených občanů, místo motyky si vzaly do ruky transparenty, nastartovaly svoje emoce a daly najevo svoji nevoli. A to dost hlasitě.

A co vlastně vedlo hlavně mladé studenty k tomu, že vyměnili jarní randění za vypisování podpisových akcí? Co se stalo tak převratného, ptá se nejeden spokojený volič v kotlině české, že to Slováky zvedlo ze židle? Podle mínění řady vrcholných nafukovacích panáků maličkosti: jen bezbřehá korupce ve státní správě, klientelismus na úrovni bratříčkování, zneužívání státní moci k prospěchu jedince a nekonečná řada lží plazící se z podlých úst politiků. Anebo obráceně – z úst podlých politiků.

A tak zatímco v začouzené kotlině západně od Beskyd se řeší, o kolik decibelů překročili povolený limit nočního klidu kuřáci, vyhnaní před restaurace a bary, tak slovenští studenti se rozhodli nepřehlížet chování významného developera, který si postaví hlavu, pak barák a pak cinkne svým kámošům a ti zařídí dodatečné schválení stavby. Typickým znakem arogance moci pak je, že v jednom z luxusních apartmánů tohoto „úspěšného podnikatele“ si večer ukládá ponožky i samotný premiér Robert Fico, a to za směšně nízký bakšiš.

Ve chvíli, kdy se Slováci s odporem na několika místech země jasně postavili proti aroganci moci, tak u nás módní trendy udává čerstvě propuštěný vrah a pověstnou pražskou kavárnu zvedají ze židle nekonečné bonmoty páně prezidentova.

Z těch rozporů usuzuji, že k tomu aby i nám Čechům došla trpělivost, je potřeba ještě většího politického a společenského marasmu. Závidím Slovákům, nejen že jim konečně došlo, že korupce sžírá společnost, která pak směřuje k nevyhnutelnému pádu. Došlo jim také, že politici žádnou významnou změnu v tomto směru sami neudělají. Bez neustálého tlaku veřejnosti, nevládních organizací a aktivní veřejnosti budou vždy ohýbat pravidla ve svůj prospěch. A ty daňový poplatníku plať a ohýbej hřbet, jinak si tě kobra najde.

Jako správný optimista věřím, že i u nás nastane čas, kdy se vyšetří naše korupční kauzy, jež si soudy přehazují jako horký brambor a výjimečně se rozední, to když například stáhnou z výsluní zkorumpovanou státní zástupkyni.

Nekonečný seriál soudních stání bývalého středočeského hejtmana snad bude jednou ukončen spravedlivým verdiktem. A snad i ta slepá dáma na svých váhách ucítí trestní odpovědnost kdysi mocného pražského lobbisty, který si zajistil přepychový život nejen kauzou pražských jízdenek.