4. února 2013

Nekontrolovatelná hydra

Čerstvé neodhlasování zákona, který by umožnil kontrolu NKÚ nad hospodařením obcí a podniků se státní účastí, dobře ukázalo licoměrnost místní politiky.

ČSSD zákon navrhovala asi deset let, aby, když přišel do Senátu, kde má většinu, neprošel ani přes její senátory.

Hejtmané, starostové a kdekdo ostatní ze samosprávy zdůvodňovali svoji nechuť tím, že už beztak mají kontrol hodně a že ještě navíc se o nich bude kriticky informovat a že jim lidé budou nadávat.

Mohl bych tedy stejně uvažovat sám za sebe o daních. Platím je pořád, velké částky, a když i představím, co s těmi penězi političtí zloději udělají - bylo by racionální, neposílat žádné daně nikam. Ale musím - pak mi okolí také nadává, proč tolik peněz vyhazuju oknem.

Já mám ale na rozdíl od politiků na krku zákon.

Ten, který "naši" neodhlasovali je běžným zákonem ve všech rozvinutých zemích kolem nás.

Navíc, pokud nekradu, těžko mi kontrolou něco zásadního najdou a lidé mě nebudou moci tak moc nedávat, kromě toho, že politiky stejně vesměs nenávidí jako hordu.

Příklad je to důležitý proto, že to byl jeden z "protikorupčních" zákonů, když na další se vůbec zřejmě nedostane.

Je tedy jistý rozdíl, pokud proti korupci vyhlašuje boj korupčník, jako je třeba vláda, politické strany, atd. anebo například náš fond. Není to totiž tak dlouho, co Nečas mručel svoji teorii, že dnes (říkal loni nebo předloni) bojovat proti korupci je zbytečné, protože on rozjíždí svoji antikorupční mašinu. Vždyť to mají v programu…

Prezidentské volby navíc dokázaly, že lhaní v Česku velká část občanů nepovažuje za tak zásadní prohřešek. O to je někdy těžší se s hydrou požírající demokratický systém utkat, protože lež je jejím důležitým instrumentem, stejně jako držhubné, "odškodné", "všimné", atd.

Nicméně situace se mírně zlepšila - i když dostala hlubokou ránu Klausovou amnestií.

Ale stále se nelze domnívat, že cesta z marasmu šmeliny bude přirozená a automatická. Stejně jako že ji skutečně povedou politici.

Stále proto potřebujeme Vaši pomoc a spolupráci, ať už v oblasti finanční podpory, nebo oznámení v případě závažných kauz.

Hydra je to totiž mocná, a pokud jde o obranu vlastních zlodějen, penězi a nápady rozhodně nešetří.

Podobné články

18. června 2012

Potřebujeme změnu volebního systému

Již delší dobu se kromě korupce zabývám také tím, jak znovunastolit faktickou demokracii v našem společenském uspořádání. Jsem přesvědčen, že pro tuto vizi je nutnou podmínkou zásadní změna stávajícího volebního systému včetně změny ústavy…

7. ledna 2013

Zlojedská amnestie na Nový rok

Nový rok u nás začal skutečně ostře. Prezident této země se odvážil k bezprecedentnímu kroku, kterým zpochybnil samotnou podstatu právního státu. Jím vyhlášená amnestie představuje tlustou čáru za podvody a korupčními skandály za celou éru…

21. října 2013

Koho budu volit

Hodně lidí se mě ptá, jak hodnotím předvolební peloton stran a hnutí a koho budu volit. Mnozí lidé jsou toho názoru, že není moc z čeho vybírat. Jsem přesvědčen, že v budoucnu budeme moci vybírat kvalitnější kandidátky, sestavené na…

6. ledna 2014

Tříkrálová glosa o trojkoaliční šanci

Před koncem minulého roku se politici vznikající trojkoalice nechali slyšet, že jsou pro výraznou změnu volebního systému, a to směrem k posílení většinových prvků. Pokud svůj záměr naplní, budeme příště volit do Sněmovny po novu. K urnám…

5. ledna 2015

PF 2015: Více hlasů, více spokojenosti

Osm přátel z různých zemí vybírá restauraci pro poslední společný oběd roku 2014. Nemohou se dohodnout. Španěl navrhuje, aby hlasovali. Francouzka se před pár dny dozvěděla o novém způsobu volby nazvaném Demokracie 2.1 a napadá ji, že by…

4. ledna 2016

S Demokracií 2.1 proti korupci

Rok 2015 ukázal, jak široké a univerzální využití má hlasovací systém Demokracie 2.1 (D21). D21 aplikujeme ve firmách i ve školách. Vůbec největší počet hlasování jsme však provedli ve městech, a to v České republice i v zahraničí. Díky…