Nenechme se otrávit

V poslední době se stále více ukazuje, jak vynalézaví jsou pachatelé korupce v naší zemi. Spousta nastrčených firem schovaných za právníky, velice aktivní rodiče či prarodiče a jediný cíl: zmocnit se veřejných peněz. Posledním příkladem je odhalení NFPK v případě tunelování peněz z nemocnice Na Homolce. V podobných korupčních případech se všechno děje skrytě a nenápadně a někdy je velice náročně spiklence odhalit, natož pak usvědčit.

Určitý druh korupce kolem nás ovšem kvete naprosto veřejně a její aktéři dokonce hrdě vystavují svoji tvář každému na potkání. Spoustu přímých důkazů jsem zahlédl nedávno, při své cestě na jižní Moravu. Billboardy podél dálnice z Prahy do Brna a dále na Bratislavu jsou plné hesel, jejichž jediným cílem je podplácet voliče. Jsou plné nereálných slibů, jimž nemohou věřit ani ti, kteří je dávají. Jedinou výjimkou by teoreticky mohl být jeden nejmenovaný politik, kdyby po volbách ukončil své partajní angažmá, rozjel firmu a opravdu vytvořil nějaká nová pracovní místa. Tak nám to alespoň tenhle „kluk z plakátu“ slibuje.

Billboardů slibujících všechno všem byla po cestě spousta a nebyl na ně veselý pohled. Dobře totiž ukazují, jak obtížné bude dostat se ze začarovaného kruhu vzájemného podplácení ven a společnost trochu ozdravit. Chmury mě opustily, až když jsem konečně dorazil do vinného sklípku svého oblíbeného vinaře. Kvalita vína se neokecá. Stačí okoštovat a víte, že jste na místě, kde se moc neřeční, ale o to víc se tvrdě a poctivě pracuje.

Nad sklenkou pěkného vína člověk na chvilku zapomene na realitu všedního dne i na neprůhlednou ekonomiku v režii kmotrů, jimž není jednoduché se postavit. Stačí ale vyjít ze sklípku a projít se vinicemi. Někdy i snaha vinařů o dobrou úrodu připomíná boj s větrnými mlýny. Když je sucho, když hrozny napadne plíseň, nebo třeba v těchto dnech, v době vinobraní, kdy se tu a tam zčistajasna snesou z oblohy tisícová hejna špačků a chtějí sežrat, co vinaři celý rok usilovně pěstovali. Ochranné sítě, poplašné a občas i skutečné výstřely někdy nepomohou, nebo jen zpola. A přece ještě vinaři nesložili ruce do klína. Nedělejme to ani my. Bojujme každý na své frontě a nenechme se otrávit.

Podobné články

18. června 2012

Potřebujeme změnu volebního systému

Již delší dobu se kromě korupce zabývám také tím, jak znovunastolit faktickou demokracii v našem společenském uspořádání. Jsem přesvědčen, že pro tuto vizi je nutnou podmínkou zásadní změna stávajícího volebního systému včetně změny ústavy…

7. ledna 2013

Zlojedská amnestie na Nový rok

Nový rok u nás začal skutečně ostře. Prezident této země se odvážil k bezprecedentnímu kroku, kterým zpochybnil samotnou podstatu právního státu. Jím vyhlášená amnestie představuje tlustou čáru za podvody a korupčními skandály za celou éru…

21. října 2013

Koho budu volit

Hodně lidí se mě ptá, jak hodnotím předvolební peloton stran a hnutí a koho budu volit. Mnozí lidé jsou toho názoru, že není moc z čeho vybírat. Jsem přesvědčen, že v budoucnu budeme moci vybírat kvalitnější kandidátky, sestavené na…

6. ledna 2014

Tříkrálová glosa o trojkoaliční šanci

Před koncem minulého roku se politici vznikající trojkoalice nechali slyšet, že jsou pro výraznou změnu volebního systému, a to směrem k posílení většinových prvků. Pokud svůj záměr naplní, budeme příště volit do Sněmovny po novu. K urnám…

5. ledna 2015

PF 2015: Více hlasů, více spokojenosti

Osm přátel z různých zemí vybírá restauraci pro poslední společný oběd roku 2014. Nemohou se dohodnout. Španěl navrhuje, aby hlasovali. Francouzka se před pár dny dozvěděla o novém způsobu volby nazvaném Demokracie 2.1 a napadá ji, že by…

4. ledna 2016

S Demokracií 2.1 proti korupci

Rok 2015 ukázal, jak široké a univerzální využití má hlasovací systém Demokracie 2.1 (D21). D21 aplikujeme ve firmách i ve školách. Vůbec největší počet hlasování jsme však provedli ve městech, a to v České republice i v zahraničí. Díky…