18. dubna 2017 | Jan Kraus

Nestranická koruna

Pokud jste zachytili jednu z posledních zpráv NFPK - o veřejných zakázkách v Jihočeském kraji, pod řízením hejtmana Zimoly, museli jste uznat, že došlo k jisté inovaci.

Kauza, která má řadu stejných znaků, jako tradiční loupení státních peněz, se přece jen malinko liší. Sociálnědemokratický hejtman se totiž paktoval při loupežných nájezdech s ODS, což je strana politicky víc než konkurenční.

Není to hloupé, protože tradiční stereotyp, kdy se krade stranicky, pod jedním praporem, už lety prošel jako zastaralý a chtělo to modernizaci. Současně se zlepší maskování a utajení.

To, po čem se tak často volá, doslova touží, zejména z úst politiků – po spolupráci na důležitých tématech bez ohledu na stranické tričko – dařilo se tentokrát při šmelině. Až dojemně.

Levá, pravá, stranické preference, programy, ideály, žvásty, sliby, všechno stranou. Koruna je nestranická. Chápeme.

Jde vlastně o doslovné plnění teze předsedy ČSSD – Bohuslava Sobotky:

Sociální demokracie je hnutí, které důsledně spojuje myšlenku svobody, demokracie a sociální spravedlnosti. Podporuje šanci všech lidí na důstojný život a dosažení úspěchu, bez ohledu na to, jestli se narodili v chudé nebo bohaté rodině. A nekompromisně hájí lidskost, rovnost a solidaritu.

Ano, podporuje šanci všech lidí na důstojný život nejen bez ohledu, jestli se narodili v chudé nebo bohaté rodině, ale jak vidno, je jedno jde-li o rodinu politicky patřící k ČSSD nebo k ODS. Snad chybí jen malé upřesnění, že za „lidi“ považuje ČSSD zřejmě především rodiny, kde je někdo politikem.

Pro nekompromisní hájení lidskosti, rovnosti a solidarity – platí zřejmě to samé, tedy především pro politiky.

Pokud se tedy budete někde rodit, zkuste si ohlídat, abyste se rodili v rodině aktivních politiků, je jedno, ke které straně rodina aktivního politika patří.

Nářadím pro veřejné soutěže je pak zhruba výčet všech metod, které zpráva NFPK uvádí. Jen namátkou:

Najatí externí administrátoři, i když kraj má vlastní pracovníky, oblíbené losování (cinknutý software), vymyšlené požadavky na uchazeče tak, aby je splnila jen domluvená firma – například šéf společnosti musí nosit modrou čepici, v Jižních Čechách pak ještě často platí, že podstatná část finančního proudění by měla být pod dohledem pana Dlouhého z ODS. Nevím, v jaké rodině se pan Dlouhý narodil, ale každopádně kromě mateřské strany se o něj intenzívně stará i ČSSD zcela v intencích uvedeného výroku pana Sobotky. Doufám, že pan Dlouhý už vede kurva důstojný život. Stálo to dost.

Na celém jihočeském dovádění nelze přehlédnout, pozoruhodnou neschopnost novin, zejména místních, ale i ostatních – věc rozkrýt, zveřejnit, upozornit.

Stejně jako mlčení politických jehňátek na hejtmanství, na kraji. Včetně mnoha úředníků, politiků, zaměstnanců – tak dlouho takové ticho. Nikdo si nevšiml? Nikdo nic neřekl?

Ticho - jako poslušná spoluúčast na krádeži. Žijí také důstojně rodiny těch mlčenlivých? Asi ano. Myslí si. Sluha nemá o důstojnosti potuchy…