16. dubna 2018 | Lenka Deverová

O depresi a jarní naději

Obvykle přichází jarní deprese po dlouhé zimě z nedostatku vitamínů. Avšak v současném jaru mohou vyvolat depresi spíše neustávající špatné zprávy. Jen za posledních 7 dnů …

Zemřel Juraj Herz – kultovní film Spalovač mrtvol jsem viděla snad 5x, Petrolejové lampy a Habermannův mlýn jsou vždy silný zážitek, zemřel Miloš Forman – poděkování patří televizi za nasazení jeho filmů.

A v politice? Pan prezident by zcela evidentně uvítal vládu, na níž bude mít podíl SPD a komunisté. Babiš mu to napřed odkývá, ale nakonec se prý vrátí k jednání s ČSSD – ale nikdo neví, na jak dlouho. „Čau lidi“ sice maká, ale nějak ani jemu ani panu prezidentovi nedochází, že v České republice máme formu vlády parlamentní a ústava předpokládá, že vláda je vládou, která získala důvěru. A jak to vypadá, světýlko na konci tunelu se neukazuje.

V Maďarsku drtivě zvítězil ve volbách Viktor Orbán – idea občanské společnosti dostala na frak, neziskové organizace a svobodná media to budou mít hodně těžké. Válka v Sýrii vyvolává strach. Je dobře, že se většina našich politiků postavila na stranu spojenců. Odmítavá reakce Hradu prezentovaná panem Ovčáčkem není překvapivá, ale ostudná je.

A neveselé zprávy z jiných sfér:

Vláda schválila populistické slevy na jízdné studentů a důchodců na úkor školství a podfinancované vědy – důchodci budou jistě silnou voličskou skupinou. Stalinistka Semelová bude kandidovat do Senátu. Paradox trhu práce – prodavači stojí více než vysokoškoláci. Uzavřený tunel Blanka způsobil v Praze kolaps dopravy (alespoň se prokázalo, že je užitečný).

Ale nakonec ten minulý týden nekončil úplně špatně. Vyrazila jsem z Prahy. A uvědomila jsem si, že na rozdíl od nás lidí, kteří vyvoláváme konflikty, nesoulad, strach, je tu něco, čemu jsou tyhle naše negace úplně jedno. PŘÍRODA. S železnou pravidelnosti, „lidi, nelidi“, po zimě přijde doba, kdy se hnědé, okrové a béžové barvy krajiny začnou měnit na zelenou protkanou žlutou barvou zlatého deště a bílou barvou květů. Přichází naděje na novou budoucnost. Kéž bychom tuto naději přírody dokázali nést i my lidé.

Přeji všem krásné jaro.