O elitách aneb komu lze věřit?

Richard Feynman – hráč na bonga, malíř, bohém a nositel Nobelovy ceny za fyziku z roku 1965 v jedné osobě – popisoval příhodu z recepce po udělení Nobelovy ceny, kdy si přisedl ke stolu s dánskou princeznou, která přítomným zklamaně vysvětlila, že se o fyzice mohou těžko bavit, když u stolu o ní nikdo nic neví. Feynman kontroval: „Právě naopak. Můžeme debatovat právě o těch věcech, o kterých nikdo nic neví. Můžeme se bavit o počasí, můžeme se bavit o sociálních problémech, můžeme se bavit o psychologii, můžeme se bavit o mezinárodních financích – ale už ne o převodech zlata, protože těm se tu rozumí. Takže nejlepší námět pro všechny je ten, o němž nikdo nic neví.“ Nato se princezna otočila a začala se bavit s někým jiným…      

Média neustále potvrzují platnost těchto padesát let starých slov. Armády odborníků, analytiků, politiků a komentátorů se plamenně a důležitě vyjadřují k věcem, o kterých ve skutečnosti nikdo nic neví. V Česku navíc s kategoričností: buď černá, nebo bílá. Realita nakonec překvapí. 9. září 2008 ohodnotila renomovaná ratingová agentura dlouhodobou důvěryhodnost finanční skupiny Lehman Brothers jedním z nejvyšších stupňů s tím, že její krátkodobá likvidita je uspokojivá (zde). 12. září tatáž agentura ohodnotila stabilitu a perspektivu dvou dceřiných společností této skupiny dokonce nejvyšším stupněm (zde). Pointa? 15. září 2008 tato skvělá, stabilní a perspektivní skupina krachuje. V říjnu 2008 odhadlo Ministerstvo financí růst HDP v dalším roce na 3,7 procent (oproti roku 2008, více zde), ve skutečnosti došlo k poklesu přes dvě procenta. Je to, jako kdyby navigátor při letu z Prahy do Moskvy omylem namířil letět do New Yorku… A propos desetiny. Jaký má smysl uvádět minuty či sekundy v odhadu, že doletíte do cíle za dvě hodiny 12 minut a 5 sekund, ovšem s tolerancí devět hodin? Žádný. ČNB a další instituce co chvíli v podobném duchu korigují svoje prognózy. Vím, předpovídání je obtížné – zvláště, jde-li o budoucnost…

Ve sněmovně vrcholí boj ochránců demokracie (obstrukcemi, tedy zablokováním demokraticky zvolené většiny), zastánců efektivního státu (odmítáním vůbec omezit dobu řečnění u pultu – kolik stojí hodina provozu sněmovny?) a kněží podnikání (spíláním podnikateli, který – ať se to líbí nebo ne – zaměstnává přes třicet tisíc lidí v zemědělství, v potravinářském a v chemickém průmyslu v několika zemích). Když trio poslanců odmítlo hlasovat po vůli, ochránci demokracie je po demokraticku uplatili trafikami. Mezi bojovníky jsou přitom vážené osoby. Třeba předseda ODS Petr Fiala – profesor, bývalý rektor Masarykovy univerzity. Elita. Jiná těžká váha – král hazardu Ivo Valenta – žaluje Českou republiku za snahu vlády omezit hazard, spojený s řadou problémů, ohrožujících všechny. Valenta je přitom také senátorem. Elita. Připomíná to 50. léta, kdy pozůstalí museli uhradit náklady za popravu svých příbuzných – jako za každou jinou „službu“. Lze takovým elitám věřit?

Před zhruba měsícem jsem u pražského vlakového nádraží byl svědkem ostré hádky dvou bezdomovců. Jeden křičel na druhého přes celý plac: „Angela Merkel ohrožuje Evropu!“ Stálo by to za nějakou pěknou studii odborníků a elit – z mnoha důvodů…    

Podobné články

18. června 2012

Potřebujeme změnu volebního systému

Již delší dobu se kromě korupce zabývám také tím, jak znovunastolit faktickou demokracii v našem společenském uspořádání. Jsem přesvědčen, že pro tuto vizi je nutnou podmínkou zásadní změna stávajícího volebního systému včetně změny ústavy…

7. ledna 2013

Zlojedská amnestie na Nový rok

Nový rok u nás začal skutečně ostře. Prezident této země se odvážil k bezprecedentnímu kroku, kterým zpochybnil samotnou podstatu právního státu. Jím vyhlášená amnestie představuje tlustou čáru za podvody a korupčními skandály za celou éru…

21. října 2013

Koho budu volit

Hodně lidí se mě ptá, jak hodnotím předvolební peloton stran a hnutí a koho budu volit. Mnozí lidé jsou toho názoru, že není moc z čeho vybírat. Jsem přesvědčen, že v budoucnu budeme moci vybírat kvalitnější kandidátky, sestavené na…

6. ledna 2014

Tříkrálová glosa o trojkoaliční šanci

Před koncem minulého roku se politici vznikající trojkoalice nechali slyšet, že jsou pro výraznou změnu volebního systému, a to směrem k posílení většinových prvků. Pokud svůj záměr naplní, budeme příště volit do Sněmovny po novu. K urnám…

5. ledna 2015

PF 2015: Více hlasů, více spokojenosti

Osm přátel z různých zemí vybírá restauraci pro poslední společný oběd roku 2014. Nemohou se dohodnout. Španěl navrhuje, aby hlasovali. Francouzka se před pár dny dozvěděla o novém způsobu volby nazvaném Demokracie 2.1 a napadá ji, že by…

4. ledna 2016

S Demokracií 2.1 proti korupci

Rok 2015 ukázal, jak široké a univerzální využití má hlasovací systém Demokracie 2.1 (D21). D21 aplikujeme ve firmách i ve školách. Vůbec největší počet hlasování jsme však provedli ve městech, a to v České republice i v zahraničí. Díky…