21. ledna 2019 | Karel Škácha

O korupci nejvyšší

Na Fondu se snažíme zabývat tou velkou, systémovou korupcí, ale to, co se provalilo v posledních dnech ukazuje, že je tu ještě vyšší level, který je nebezpečnější než ty největší rozkrádačky eráru, jak je známe z dob prezidenta předchozího.

Jde o justiční korupci, která ohrožuje demokracii na bazální úrovni, která odstavuje veškeré ochranné systémy, která eliminuje výhody otevřené společnosti a v konečném důsledku vede k celkovému rozkradení všeho, jak to známe z komunismu, fašismu nebo z Ruska.

S pověřením prezidenta zcela prokazatelně obchází dvě nedůvěryhodné osoby soudní elitu, dožadující se stanovisek, navrhují řešení a nabízejí pozice jako odměny za poslušnost. Když se z toho nemůžou vylhat, řeknou, že je to normální a všichni jsou zticha, protože šéf je neodpovědný. K čemu ale takováto císařpánovská instituce je? Nestačil Klaus? Musíme pořád jen hledat hlubší dno?

Nenajde se nikdo, kdo by hradní partičku odsoudil? Za NFPK jsme se na Radě vlády snažili zařadit prezidenta, spolu s ostatními politiky, do veřejného lobbistické diáře. Bohužel ale bez úspěchu. Je tedy třeba omezit jeho pravomoci i rozpočet, a hlavně, zrušme příčinu této taškařice - přímou volbu prezidenta. Ten má být hlavně normotvůrce, nikoli mstivá, mocichtivá a ulhaná…