O lhaní si do kapsy aneb jak chutná moc

Externí poradce exprezidenta Klause Jiří Payne nedávno obhajoval vyhlášenou abolici slovy, ze kterých mě zamrazilo: „Ústava jasně říká, že prezident má právo vyhlásit abolici (...). On ji může vyhlásit úplně, jak chce. On může udělit např. abolici všem blonďatým lidem, i to je možné. Nebo může vyhlásit abolici těm, kdo se narodili v první polovině roku.“ V tom samém rozhovoru se přitom pan Payne vzrušeně rozhořčoval nad drzostí senátorů, kteří na exprezidenta podali žalobu pro velezradu (více zde).

Tento příklad krystalicky ukazuje způsob uvažování některých lidí, kteří jsou u moci. Pan Payne nám mj. sdělil: buďte nakonec rádi, že exprezident neudělil abolici úplně všem, na což by měl právo – aspoň dle pana Payna. Zarážející je však i jiná věc. Tohoto pána patrně vůbec nenapadlo, že stejně tak i senátoři měli právo – a to právo podat žalobu na exprezidenta pro velezradu. Proč kolem toho vést filozofické diskuze? Měli na to prostě právo. Tečka.

Jiný příklad. Úřad vlády žaluje generála Karla Randáka za zveřejnění platu šéfky kabinetu premiéra Nečase Jany Nagyové, která – dle Nečasových slov – „dře jako kůň“. Prý došla újmy na právech a lidé jí na ulici nadávají. Ten samý Petr Nečas však neváhá označit právníka Pavla Hasenkopfa – bývalého poradce Václav Klause – slovy:

Pan Václav Klaus několikrát prohlásil, že on je autorem amnestie (…). To, že teď nějaký pan Hasenkopf říká něco jiného, to je spíše otázka pro nějakého psychologa, možná lépe psychiatra. V této souvislosti mohu jenom poblahopřát panu (…) Mynářovi k rozhodnutí úředníka, který trpí bájnou lhavostí, okamžitě propustit.“ (více zde).

To ministr spravedlnosti Pavel Blažek označil chování Pavla Hasenkopfa jako „nesvéprávné chování úředníka“. Vyjádření pánů Nečase a Blažka je pikantní mj. proto, že pokud by měli oba pravdu, pak by to hodně vypovídalo i o „svéprávnosti“ exprezidenta Klause, jemuž pan Hasenkopf dělal poradce. A pak, pan Hasenkopf má prověrku na stupeň „tajné“. Pokud by se tedy udělovala tato oprávnění „psychiatrickým pacientům“ či „nesvéprávným úředníkům“, pak Bůh s námi.  Pochopitelně je „újma“ Jany Nagyové následkem zveřejnění jejího platu nesrovnatelná s možnou újmou člověka, kterého označí premiér státu, resp. ministr vlády jako „vhodného pro psychiatra“, resp. „nesvéprávného úředníka“.

V příkladech by se dalo pokračovat. Připomenout by šel výrok ministra financí Miroslava Kalouska o „totálním sráči“ (v souvislosti s bývalým náčelníkem Generálního štábu, jenž je v současnosti členem vlády spolu s M. Kalouskem) či jeho „negramotný idiot“, jímž označil příslušníka protikorupční policie, který obvinil exministra Julínka v kauze údajně nevýhodné smlouvy na provozování letecké záchranné služby se ztrátou 792 milionů korun (více zde). A vedle toho postavit vyjádření senátora Jaromíra Štětiny (zvoleného za TOP 09), jenž označil prezidenta Zemana za „burana, lháře a opilce.“

Všechny tyto příklady mají jedno společné. Lidově se tomu říká „nevidět si do huby“. Pro estéty také „lhát si do kapsy“, „ztráta soudnosti“, „opojení mocí“ apod.

Podobné články

18. června 2012

Potřebujeme změnu volebního systému

Již delší dobu se kromě korupce zabývám také tím, jak znovunastolit faktickou demokracii v našem společenském uspořádání. Jsem přesvědčen, že pro tuto vizi je nutnou podmínkou zásadní změna stávajícího volebního systému včetně změny ústavy…

7. ledna 2013

Zlojedská amnestie na Nový rok

Nový rok u nás začal skutečně ostře. Prezident této země se odvážil k bezprecedentnímu kroku, kterým zpochybnil samotnou podstatu právního státu. Jím vyhlášená amnestie představuje tlustou čáru za podvody a korupčními skandály za celou éru…

21. října 2013

Koho budu volit

Hodně lidí se mě ptá, jak hodnotím předvolební peloton stran a hnutí a koho budu volit. Mnozí lidé jsou toho názoru, že není moc z čeho vybírat. Jsem přesvědčen, že v budoucnu budeme moci vybírat kvalitnější kandidátky, sestavené na…

6. ledna 2014

Tříkrálová glosa o trojkoaliční šanci

Před koncem minulého roku se politici vznikající trojkoalice nechali slyšet, že jsou pro výraznou změnu volebního systému, a to směrem k posílení většinových prvků. Pokud svůj záměr naplní, budeme příště volit do Sněmovny po novu. K urnám…

5. ledna 2015

PF 2015: Více hlasů, více spokojenosti

Osm přátel z různých zemí vybírá restauraci pro poslední společný oběd roku 2014. Nemohou se dohodnout. Španěl navrhuje, aby hlasovali. Francouzka se před pár dny dozvěděla o novém způsobu volby nazvaném Demokracie 2.1 a napadá ji, že by…

4. ledna 2016

S Demokracií 2.1 proti korupci

Rok 2015 ukázal, jak široké a univerzální využití má hlasovací systém Demokracie 2.1 (D21). D21 aplikujeme ve firmách i ve školách. Vůbec největší počet hlasování jsme však provedli ve městech, a to v České republice i v zahraničí. Díky…