O nepoměru v trestech aneb kolik „stojí“ člověk

Minulý týden média informovala o trestu 15 a půl roku vězení pro agresivního řidiče za vytlačení vozidla se šesti lidmi do svodidel, při kterém byli zraněni dva lidé. Soud jednání vyhodnotil jako pokus o vraždu. Agresivitu a ohrožování životů jiných je třeba trestat. Rozsudek současně dokresluje nepoměr mezi tresty za násilnou a za korupční trestnou činnost. Ta druhá jakoby nebyla tak nebezpečná a životy druhých ohrožující… Není to zdaleka pravda.     

Rozsudek soudu si lze představit tak, že za každého pasažéra řidič „vyfasoval“ zhruba dva a půl roku. To už není tak ohromující číslo. Podle trestního zákoníku se tresty za dokonanou vraždu pohybují mezi 10 a 20 lety (lze udělit i výjimečný trest). A pokus trestného činu je trestný podle stejné sazby jako dokonaný trestný čin.

Nedávno soudci Nejvyššího soudu a lékařští odborníci stanovili cenu zdravého člověka na přibližně deset milionů korun. Předseda senátu Nejvyššího soudu Petr Vojtek k tomu řekl (zde): „Jde o částku, která představuje naprosté znehodnocení lidského života. Tedy že se ze zdravého člověka stane invalida, který se nemůže pohnout.“ Vezměme na chvíli tuto částku za relevantní a představme si, že zdravý člověk má „cenu“ deset milionů. A že stejná částka představuje zdravého člověka.     

Jestliže lze za vraždu člověka, který má „cenu“ 10 milionů, poslat pachatele na 10 až 20 let do vězení, pak jsou tresty za korupční trestnou činnost nicotné. Tak např. bývalý senátor za ODS Alexandr Novák dostal za přijetí úplatku ve výši přibližně 40 milionů korun pouhé čtyři roky „natvrdo“ a pokutu pět milionů. Odseděl si dva roky a přibližně měsíc k tomu. Ale 40 milionů představuje čtyři zdravé osoby, což by – v souladu s měřítkem – mělo znamenat výjimečný trest. Kolik důležité léčby by se za takové peníze dalo pořídit!           

Média však minulý týden informovala také o tom, že soud zprostil obžaloby bývalého nuceného správce Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Antonína Pečenku, který kdysi podepsal smlouvu, která soukromému protonovému centru zaručovala úhradu za ozařování pacientů na dobu 15 let. Byl to pokus, jak od VZP inkasovat přibližně 16 miliard korun. Onkologických pacientů, u kterých je třeba použít ozařování svazkem protonů, jsou „pouze“ desítky ročně, nikoli však tisíce, jak předpokládala smlouva. Miliardy na skutečně potřebnou léčbu by chyběly jinde. Pečenka, který byl v té době současně náměstkem ministra zdravotnictví Davida Ratha (ČSSD), smlouvu uzavřel za podivných okolností. A o dva roky později podepsal s protonovým centrem ještě jednu smlouvu – svoji vlastní pracovní smlouvu. I kdyby VZP uhradila jen 10 miliard navíc, představovalo by to „cenu“ jednoho tisíce zdravých osob. V USA, kde se tresty sčítají, by za tolik osob mohlo být třeba deset tisíc let kriminálu. To je mimo jakékoli evropské měřítko. Asi proto také soud Pečenku - zatím – osvobodil…              

Podobné články

18. června 2012

Potřebujeme změnu volebního systému

Již delší dobu se kromě korupce zabývám také tím, jak znovunastolit faktickou demokracii v našem společenském uspořádání. Jsem přesvědčen, že pro tuto vizi je nutnou podmínkou zásadní změna stávajícího volebního systému včetně změny ústavy…

7. ledna 2013

Zlojedská amnestie na Nový rok

Nový rok u nás začal skutečně ostře. Prezident této země se odvážil k bezprecedentnímu kroku, kterým zpochybnil samotnou podstatu právního státu. Jím vyhlášená amnestie představuje tlustou čáru za podvody a korupčními skandály za celou éru…

21. října 2013

Koho budu volit

Hodně lidí se mě ptá, jak hodnotím předvolební peloton stran a hnutí a koho budu volit. Mnozí lidé jsou toho názoru, že není moc z čeho vybírat. Jsem přesvědčen, že v budoucnu budeme moci vybírat kvalitnější kandidátky, sestavené na…

6. ledna 2014

Tříkrálová glosa o trojkoaliční šanci

Před koncem minulého roku se politici vznikající trojkoalice nechali slyšet, že jsou pro výraznou změnu volebního systému, a to směrem k posílení většinových prvků. Pokud svůj záměr naplní, budeme příště volit do Sněmovny po novu. K urnám…

5. ledna 2015

PF 2015: Více hlasů, více spokojenosti

Osm přátel z různých zemí vybírá restauraci pro poslední společný oběd roku 2014. Nemohou se dohodnout. Španěl navrhuje, aby hlasovali. Francouzka se před pár dny dozvěděla o novém způsobu volby nazvaném Demokracie 2.1 a napadá ji, že by…

4. ledna 2016

S Demokracií 2.1 proti korupci

Rok 2015 ukázal, jak široké a univerzální využití má hlasovací systém Demokracie 2.1 (D21). D21 aplikujeme ve firmách i ve školách. Vůbec největší počet hlasování jsme však provedli ve městech, a to v České republice i v zahraničí. Díky…