O odvaze aneb hrdinové dnešní doby

Postavit se svému nadřízenému vyžaduje poměrně slušnou odvahu. Kupříkladu mladičký Tomáš Masaryk vzal na ředitele gymnázia pohrabáč! To když se ředitel jal Masaryka udeřit poté, co mu drzý Masaryk vmetl do tváře něco v tom smyslu, že „kdo jedná proti svému přesvědčení, je darebák“. Odvážný zůstal Masaryk po celý život.

Armádní generál Rokossovskij se zase v květnu 1944 postavil Stalinovi a jeho dvěma zástupcům, když odmítl provést vojenskou operaci dle jejich nařízení, načež byl z porady vykázán, aby si věc ještě promyslel. Když se Rokossovskij vrátil, trval i nadále na své variantě útoku. Byl vykázán znovu a po návratu opět trval na svém. A Stalin jeho variantu přijal. Rokossovskij byl přitom tzv. vyzdviženec – před válkou si pobyl v cele smrti a nepochybně se tam nechtěl vrátit… Armádní generál Apanasenko na Stalina dokonce sprostě křičel, když odmítl stáhnout děla z dálného východu na obranu Moskvy s vysvětlením, že by mu na odražení japonského útoku zbyly jenom lampasy… Stalin jeho výstup přešel s klidem a děla mu ponechal.

Podat dokonce žalobu na svého nadřízeného nebo na svého zaměstnavatele je už úplný vrchol odvahy. Přes třináct set soudců to ale učinilo a soudí se o své platy (tedy o jejich navýšení) se svým zaměstnavatelem – státem.

Říkají, že žijeme v právním státě a že právo je třeba respektovat. Svatá pravda. Ale jak si vysvětlit slova bývalé ústavní soudkyně Elišky Wagnerové, která nedávno prohlásila „soudci, to jsou nesmírně kvalifikovaní lidé,“ a vedle toho slova současného předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského: „Nevím, jestli Nejvyšší soud zcela respektoval náš nález, nebo ho neznal, nebo si ho vyložil jinak.“? Jak je to tedy s tou nesmírnou kvalifikovaností a s tím respektováním práva? Mimochodem, byl to právě Nejvyšší soud, který zastavil stíhání známých exposlanců Šnajdra, Tluchoře a Fuksy, čímž překvapil nejednoho experta (např. již zmíněnou doktorku Wagnerovou).        

Dr. Milada Horáková začala svoji závěrečnou řeč před soudem, který ji pak poslal na smrt, oslovením „slavný státní soude“. To je už ale hodně dávno. V současnosti jsme na tom mnohem lépe – ve výroční zprávě BIS za rok 2010 tajná služba jenom varuje: „BIS zaznamenala kontakty představitelů justice na osoby z kriminálního prostředí či existenci klientelistických vazeb, které mohou závažným způsobem ovlivnit průběh soudního řízení.“ V následujících výročních zprávách BIS se to opakuje. Právní stát jako vyšitý… Věřím ale, že nás skutečně odvážní soudci a státní zástupci z toho marasmu nakonec vysekají. Pak nechť mají třeba pětinásobek platů…       

Podobné články

18. června 2012

Potřebujeme změnu volebního systému

Již delší dobu se kromě korupce zabývám také tím, jak znovunastolit faktickou demokracii v našem společenském uspořádání. Jsem přesvědčen, že pro tuto vizi je nutnou podmínkou zásadní změna stávajícího volebního systému včetně změny ústavy…

7. ledna 2013

Zlojedská amnestie na Nový rok

Nový rok u nás začal skutečně ostře. Prezident této země se odvážil k bezprecedentnímu kroku, kterým zpochybnil samotnou podstatu právního státu. Jím vyhlášená amnestie představuje tlustou čáru za podvody a korupčními skandály za celou éru…

21. října 2013

Koho budu volit

Hodně lidí se mě ptá, jak hodnotím předvolební peloton stran a hnutí a koho budu volit. Mnozí lidé jsou toho názoru, že není moc z čeho vybírat. Jsem přesvědčen, že v budoucnu budeme moci vybírat kvalitnější kandidátky, sestavené na…

6. ledna 2014

Tříkrálová glosa o trojkoaliční šanci

Před koncem minulého roku se politici vznikající trojkoalice nechali slyšet, že jsou pro výraznou změnu volebního systému, a to směrem k posílení většinových prvků. Pokud svůj záměr naplní, budeme příště volit do Sněmovny po novu. K urnám…

5. ledna 2015

PF 2015: Více hlasů, více spokojenosti

Osm přátel z různých zemí vybírá restauraci pro poslední společný oběd roku 2014. Nemohou se dohodnout. Španěl navrhuje, aby hlasovali. Francouzka se před pár dny dozvěděla o novém způsobu volby nazvaném Demokracie 2.1 a napadá ji, že by…

4. ledna 2016

S Demokracií 2.1 proti korupci

Rok 2015 ukázal, jak široké a univerzální využití má hlasovací systém Demokracie 2.1 (D21). D21 aplikujeme ve firmách i ve školách. Vůbec největší počet hlasování jsme však provedli ve městech, a to v České republice i v zahraničí. Díky…