O pohádkách aneb kdy přijde Krakonoš?

Bezprostředně po skončení posledního televizního projevu Michaila Gorbačova, při kterém v Kremlu v roce 1991 oznámil světu rezignaci na funkci prezidenta SSSR, se Gorbačov chtěl osvěžit ze šálku, který stál u jeho pravé ruky. Podíval se na něj, zpozorněl a s překvapením zjistil, že je prázdný. S bolestivou grimasou ve tváři si plně uvědomil vzkaz od svého nástupce – Borise Jelcina: Tady už Ti, hochu, nepatří nic a nedostaneš tu ani šálek čaje. Tvůj čas skončil. Ďábel, jak známo, se skrývá v detailu…

Tato příhoda mi vytanula na mysli v souvislosti se záměrem některých poslanců TOP 09 přijít na inauguraci Miloše Zemana v motýlku – tedy v tradiční to součásti oděvu jeho protikandidáta. A pak ještě, když byla novému prezidentovi předložena k podpisu listina slibu s  gramatickou chybou. Za tuto listinu nese odpovědnost předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová. Nebyl-li to úmysl, pak co to bylo? Pokud s takovouto „odpovědností“ přistupuje vládní aparát i k jiným věcem, pak se tím ledacos vysvětluje…

V souvislosti s kauzou IT zakázky na MPSV (pod vedením TOP 09), na kterou Fond již rok upozorňuje a bije na poplach a která má za následek kolaps na úřadech práce, policie nově stíhá 10 lidí. V říjnu přitom již obvinila dva bývalé vysoké činovníky tohoto ministerstva (Vladimíra Šišku a Milana Hojera). Prvně jmenovaný pobyl i ve vazbě. Druhý jmenovaný je dosud placen z ministerských peněz coby zaměstnanec podřízené organizace. Až nyní mu běží výpovědní lhůta dvou měsíců. Současný náměstek ministryně Jan Vitula to podle Lidových novin okomentoval slovy: „Chtěl jsem po něm nějaké podklady“. Pochopitelně je to výsměch. Každý měsíc přitom dodavatelé nového systému dostávají od MPSV kolem 50 milionů korun…

Poslanec ODS Boris Šťastný zase „perlil“ při obhajování povinných elektronických receptů. V rozhlase tvrdil, že to přinese „obrovské úspory v řádech miliard ročně“, aniž by uvedl, jak k této částce došel. Každoročně se přitom vypíše kolem 75 milionů papírových receptů a, i kdyby, náklady na papír, výtisk či zpracování jednoho receptu (včetně ztrát z falzifikátů) byly ve výši (třeba) tři koruny, těžko lze ušetřit „miliardy ročně“.  Poslanec Šťastný nicméně dodal, že „je to převratná změna a ta převratnost je v tom, že ten systém bude povinný“. Uznáte, že to je argument jako řemen! Od zarytého „strážce svobodného trhu“ a „pravicového myšlení“ o to více… Ostatně, o dalších podobných zrůdnostech, rozkrádání a o cíleném rozkladu českého veřejného zdravotnictví se lze dozvědět více ze studie, na které se Fond také podílel (vizte zde). Troufnu si odhadnout, že než současní kmotři definitivně odejdou od politické moci, ještě stihnou „podojit“ stát v kauze Diag Human…

To bývalý ministr dopravy Pavel Dobeš (původně Věci veřejné, pak LIDEM) pro změnu několikrát odcházel ze svého postu v souvislosti s kolabujícím registrem vozidel, až nakonec konečně odešel…

Před několika týdny proběhla v televizi anketa o nejoblíbenější večerníčky. Pořadí prvních čtyř bylo toto: 1. Krkonošské pohádky, 2. O Krtkovi, 3. Bob a Bobek, 4. Pat a Mat (to jsou ti dva nešikové, kteří všechno, do čeho se pustí, zničí). Pohádky představují svět, ve kterém dobro nakonec vítězí nad zlem a nepravost je nakonec potrestána. Soudím, že dokud děti vyrůstají na uvedených či na dalších oblíbených večerníčcích (např. Rákosníček, O loupežníku Rumcajsovi), dostávají do vínku ty správné životní hodnoty a postoje a že všelijací korupčníci, gauneři a despotové nakonec nemají šanci. I když…

Například takové Krkonošské pohádky mě osobně již dlouho fascinují. Vždycky se mi moc líbily. Jistě si vzpomínáte – Kuba, Anče a „hajnej“ skáčou jako o život tak, jak jejich pán Trautenberk píská. „Hajnej“ s puškou přes rameno se obzvláště třese strachy. Nejodvážnější z nich je přitom Anče, která se čas od času nebojí Trautenberkovi postavit. Nakonec však vždy musí zasáhnout zachránce Krakonoš – tedy pán celých hor se všemi svými kouzly a čáry. A až ten dá Trautenberkovi za uši. Kdybych byl gauner, který ovládá a rozkrádá stát, nemohl bych si přát lepší „výchovnou“ pohádku pro své poddané. Jen, lidé, vyčkejte svého Krakonoše…

Všeobecnou oblibou jednoho výše uvedeného večerníčku si vysvětluji řadu kroků činitelů vládní koalice: rozvrat důchodového účtu, rozvrat na úřadech práce, nefungující registry vozidel, nefungující dvoumiliardové elektronické zdravotní knížky  IZIP, rušení fungujících zdravotnických zařízení, zrušení mnohamiliardových finančních rezerv Všeobecné zdravotní pojišťovny, vojskovými zkouškami neprošlé předražené letouny CASA, solární byznys, časté výměny ministrů a mnoho dalších činností (včetně oné gramatické chyby v listině slibu).

Na rozdíl od nešiků z pohádky však za drtivou většinou uvedených „nehod“ stojí čirý úmysl. Na Pata a Mata je skutečně lépe se dívat jenom ve večerníčku. A Krakonoš?  Na Krakonoše nespoléhejte – jen tak nepřijde…

Podobné články

18. června 2012

Potřebujeme změnu volebního systému

Již delší dobu se kromě korupce zabývám také tím, jak znovunastolit faktickou demokracii v našem společenském uspořádání. Jsem přesvědčen, že pro tuto vizi je nutnou podmínkou zásadní změna stávajícího volebního systému včetně změny ústavy…

7. ledna 2013

Zlojedská amnestie na Nový rok

Nový rok u nás začal skutečně ostře. Prezident této země se odvážil k bezprecedentnímu kroku, kterým zpochybnil samotnou podstatu právního státu. Jím vyhlášená amnestie představuje tlustou čáru za podvody a korupčními skandály za celou éru…

21. října 2013

Koho budu volit

Hodně lidí se mě ptá, jak hodnotím předvolební peloton stran a hnutí a koho budu volit. Mnozí lidé jsou toho názoru, že není moc z čeho vybírat. Jsem přesvědčen, že v budoucnu budeme moci vybírat kvalitnější kandidátky, sestavené na…

6. ledna 2014

Tříkrálová glosa o trojkoaliční šanci

Před koncem minulého roku se politici vznikající trojkoalice nechali slyšet, že jsou pro výraznou změnu volebního systému, a to směrem k posílení většinových prvků. Pokud svůj záměr naplní, budeme příště volit do Sněmovny po novu. K urnám…

5. ledna 2015

PF 2015: Více hlasů, více spokojenosti

Osm přátel z různých zemí vybírá restauraci pro poslední společný oběd roku 2014. Nemohou se dohodnout. Španěl navrhuje, aby hlasovali. Francouzka se před pár dny dozvěděla o novém způsobu volby nazvaném Demokracie 2.1 a napadá ji, že by…

4. ledna 2016

S Demokracií 2.1 proti korupci

Rok 2015 ukázal, jak široké a univerzální využití má hlasovací systém Demokracie 2.1 (D21). D21 aplikujeme ve firmách i ve školách. Vůbec největší počet hlasování jsme však provedli ve městech, a to v České republice i v zahraničí. Díky…