9. září 2013 | Martin Soukenka

O síle jemnosti aneb pravice proti levici

Celá historie vývoje člověka ukazuje, že skutečná síla, která nakonec vítězí, spočívá v jemnosti. Platí to obecně. Japonsko mohlo mít milionové armády hrubé síly, to ale nestačilo proti několika desítkám podivínů, jejichž „nesmyslné“ rovnice a symboly vedly ke zcela nové děsivé zbrani. A bylo po konfliktu. Tužka a papír proti puškám a kanónům. Nebo, chcete-li, děsivá jemnost proti hrubosti.

Před časem jsem viděl při hře Jaromíra Jágra. A dlouho na to nezapomenu: soustředěně rekognoskoval situaci a ladným pohybem rozvíjel útok na soupeře. Nic hrubého, nic křečovitého, jenom takové jemné bruslení – ale velmi účinné. Od sportu bych mohl přejít k umění. Např. da Vinciho Mona Lisa obsahuje jemný úsměv…   

Ne vše je ale tak jemné. Formální předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg před třemi týdny v televizi na adresu exministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) prohlásil: „Já mám velice kladný názor na něho“. A dodal, že směr, kterým pan Drábek vedl ministerstvo, byl správný. Jaký to byl směr? Vedle miliardového tunelu s informačními systémy a vedle sKaret to bylo také snižování státní pomoci duševně a tělesně postiženým či jejich rodičům, jež o ně pečují. Jde to snadno – stačí těžké postižení formálně překvalifikovat na lehčí. Konkrétní případy si čtenář jistě vyhledá v médiích. V jedné reportáži České televize, ve které byly popsány případy mnoha tisícového snížení příspěvku rodičům, kteří pečují o své invalidní děti, prohlásil náměstek David Kafka z MPSV: „Máte tady plnoleté a dospělé lidi, kteří jsou zodpovědní, kteří už vědí, co se ve světě může a co se nemůže (…), jestli jim pomůže babička, nebo jim nepomůže babička.“ Tož tak. Jemnost přímo ukázková.

To expremiér Petr Nečas (ODS) se hrubě vyjádřil na adresu státního zástupce Iva Ištvana a jeho kolegů: „Když proti vám stojí lidský dobytek a svině, může se stát cokoliv“. Mimochodem, právě Petru Nečasovi připomenul jakýsi novinář jeho vlastní slova, že by se stát měl postarat o své bývalé premiéry. Expremiéři při odchodu už asi nemají babičky. Exposlanci patrně také ne, proto ty trafiky. Hrubost proti jemnosti.

Dlouhá léta se ve mně snaží média a politici vyvolat dojem, že pravici volí vzdělaní, pracovití, schopní a zodpovědní, kdežto levici přesně opační. Prý ti druzí pak stávkují a protestují. Je to pochopitelně nesmysl. Čas od času totiž v civilizované západní Evropě stávkují např. i piloti dopravních letadel. Jsou piloti nevzdělaní a neschopní? Piloti vždy byli a jsou elita. V USA občas stávkují i hokejisté a celá liga NHL stojí. Je hokejový olympijský vítěz či vítěz Stanleyova poháru líná neschopná „socka“? Těžko.

Nedávno jsem před skupinkou vzdělaných mladých lidí pronesl, že jediný rozdíl mezi vrcholovou levicí a vrcholovou pravicí u nás je ten, že levice krade po milionech a desítkách milionů, kdežto pravice po miliardách a desítkách miliard. Ideje a hodnoty jsou oběma ukradené. Jakýsi sebevědomý hoch bez zaváhání prohlásil: „No, když jsou blbí a neumějí to.“ Ostatní jenom souhlasně přikývli… Hrubost proti jemnosti.

Půjdu si spravit chuť. Pustím si Chalupáře, Vlastu Buriana, jemný humor z Televarieté, Elvise a možná se podívám na hru Jaromíra Jágra. A propos. V médiích jsem kdysi četl, že nejoblíbenějším politikem Jaromíra Jágra je Miloš Zeman…

Před časem jsem viděl při hře Jaromíra Jágra. A dlouho na to nezapomenu: soustředěně rekognoskoval situaci a ladným pohybem rozvíjel útok na soupeře. Nic hrubého, nic křečovitého, jenom takové jemné bruslení – ale velmi účinné. Od sportu bych mohl přejít k umění. Např. da Vinciho Mona Lisa obsahuje jemný úsměv…

Ne vše je ale tak jemné. Formální předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg před třemi týdny v televizi na adresu exministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) prohlásil: „Já mám velice kladný názor na něho“. A dodal, že směr, kterým pan Drábek vedl ministerstvo, byl správný. Jaký to byl směr? Vedle miliardového tunelu s informačními systémy a vedle sKaret to bylo také snižování státní pomoci duševně a tělesně postiženým či jejich rodičům, jež o ně pečují. Jde to snadno – stačí těžké postižení formálně překvalifikovat na lehčí. Konkrétní případy si čtenář jistě vyhledá v médiích. V jedné reportáži České televize, ve které byly popsány případy mnoha tisícového snížení příspěvku rodičům, kteří pečují o své invalidní děti, prohlásil náměstek David Kafka z MPSV: „Máte tady plnoleté a dospělé lidi, které kteří jsou zodpovědnéí, kteří už vědí, co se ve světě může a co se nemůže (…), jestli jim pomůže babička, nebo jim nepomůže babička.“ Tož tak. Jemnost přímo ukázková.

To expremiér Petr Nečas (ODS) se hrubě vyjádřil na adresu státního zástupce Iva Ištvana a jeho kolegů: „Když proti vám stojí lidský dobytek a svině, může se stát cokoliv“. Mimochodem, právě Petru Nečasovi připomenul jakýsi novinář jeho vlastní slova, že by se stát měl postarat o své bývalé premiéry. Expremiéři při odchodu už asi nemají babičky. Exposlanci patrně také ne, proto ty trafiky. Hrubost proti jemnosti.

Dlouhá léta se ve mně snaží média a politici vyvolat dojem, že pravici volí vzdělaní, pracovití, schopní a zodpovědní, kdežto levici přesně opační. Prý ti druzí pak stávkují a protestují. Je to pochopitelně nesmysl. Čas od času totiž v civilizované západní Evropě stávkují např. i piloti dopravních letadel. Jsou piloti nevzdělaní a neschopní? Piloti vždy byli a jsou elita. V USA občas stávkují i hokejisté a celá liga NHL stojí. Je hokejový olympijský vítěz či vítěz Stanleyova poháru líná neschopná „socka“? Těžko.

Nedávno jsem před skupinkou vzdělaných mladých lidí pronesl prohlásil, že jediný rozdíl mezi vrcholovou levicí a vrcholovou pravicí u nás je ten, že levice krade po milionech a desítkách milionů, kdežto pravice po miliardách a desítkách miliard. Ideje a hodnoty jsou oběma ukradené. Jakýsi sebevědomý hoch bez zaváhání prohlásil: „No, když jsou blbí a neumějí to.“ Ostatní jenom souhlasně přikývli… Hrubost proti jemnosti.

Půjdu si spravit chuť. Pustím si Chalupáře, Vlastu Buriana, jemný humor z Televarieté, Elvise a možná se podívám na hru Jaromíra Jágra. A propos. V médiích jsem kdysi četl, že nejoblíbenějším politikem Jaromíra Jágra je Miloš Zeman…