O tajemstvích aneb o pozorném naslouchání

Bývalý důstojník sovětské vojenské rozvědky GRU Vladimír Rezun, píšící pod pseudonymem Viktor Suvorov, zmiňuje ve své knize „Sebevražda“ to, co ho učili hned první den výuky v akademii GRU: „Nevěřte tomu, co vám veřejně demonstrují. Hledejte to, co před vámi skrývají. Když najdete, co před vámi skrývají, ještě se neradujte. To může být jen druhá kaskáda utajení. Pamatujte si: správné tajemství je ukryto až pod dvěma kaskádami. Nebo dokonce pod třemi.“

Předminulý týden oznámil ministr Drábek otevřeným dopisem, že se nesejde se zástupci NFPK stran problematického nového informačního systému (IS) na úřadech práce. Jaká škoda. Prý požadujeme k předložení příliš mnoho dokumentů a vůbec ministra uráží, že se chceme nejprve s jeho materiály seznámit a teprve poté zvážíme osobní setkání. Nu, pokud ty materiály prokazovaly vše, co ministr v médiích prezentuje a my bychom se s ním přesto nesešli, tak by pan Drábek mohl naše odmítnutí mediálně využít a spor tak „mediálně vyhrát“. Tak jaképak urážení. K tomu ovšem nedojde. Je totiž možné, že požadované dokumenty skrývají právě tajemství, která se veřejnost nemá dozvědět.

Ale nebuďme z toho smutní a pokusme se odhalit tajemství jinak. Třeba takto: ministr Drábek opakovaně prohlašuje, že v ceně nového IS v hodnotě přibližně dvě miliardy korun MPSV neplatí vytvoření tohoto systému, ale pouze provoz systému. Programy/licence MPSV oficiálně nakoupilo za směšnou částku přibližně 800 tisíc korun (kdyby skutečně šlo vytvořit za 800 tisíc nové aplikace na úřadech práce, tak by všichni předchozí ministři sociálních věcí včetně současného předsedy vlády měli být hnáni k odpovědnosti, neb za vytvoření původních aplikací zaplatili za 18 let přibližně 2 miliardy korun!). Ale co nám to ministr vlastně říká? Podívejme se na věc přes nějakou názornější komoditu, než jsou počítače, a vyberme si např. auto. V tomto příměru pak ministr de facto říká: Od prodejce vozu jsme pořídili vůz za zlomek jeho skutečné ceny s tím, že u něj budeme vůz servisovat, a tak bude prodejce alespoň vydělávat na servisu. Budiž. Ale kdo zaplatí za prodejce zbytek pořizovací ceny vozu, za kterou vůz koupil od výrobce? A kde jsou provozní náklady prodejce, kde je zisk prodejce?

Podle toho, co opakovaně tvrdí ministr Drábek, platí MPSV pouze za servis auta (tj. např. za výměnu oleje). Zbývající náklady prodejce MPSV neuhrazuje. Pokud by tomu tak skutečně bylo, tak by české vedení firmy Fujitsu, tj. dodavatele nového IS, bylo svými zahraničními nadřízenými okamžitě propuštěno, neboť by prodávalo svoje produkty hluboce pod cenou. Co by to bylo za firmu, která by na své činnosti prodělávala? Pokud je nám známo, české vedení firmy Fujitsu odvoláno zatím nebylo…

Pro odhalování tajemství na MPSV bohatě stačí jenom poslouchat, co ministr Drábek říká na veřejnosti. Svoje dokumenty si přitom může nechat zavřené v trezoru …

Podobné články

18. června 2012

Potřebujeme změnu volebního systému

Již delší dobu se kromě korupce zabývám také tím, jak znovunastolit faktickou demokracii v našem společenském uspořádání. Jsem přesvědčen, že pro tuto vizi je nutnou podmínkou zásadní změna stávajícího volebního systému včetně změny ústavy…

7. ledna 2013

Zlojedská amnestie na Nový rok

Nový rok u nás začal skutečně ostře. Prezident této země se odvážil k bezprecedentnímu kroku, kterým zpochybnil samotnou podstatu právního státu. Jím vyhlášená amnestie představuje tlustou čáru za podvody a korupčními skandály za celou éru…

21. října 2013

Koho budu volit

Hodně lidí se mě ptá, jak hodnotím předvolební peloton stran a hnutí a koho budu volit. Mnozí lidé jsou toho názoru, že není moc z čeho vybírat. Jsem přesvědčen, že v budoucnu budeme moci vybírat kvalitnější kandidátky, sestavené na…

6. ledna 2014

Tříkrálová glosa o trojkoaliční šanci

Před koncem minulého roku se politici vznikající trojkoalice nechali slyšet, že jsou pro výraznou změnu volebního systému, a to směrem k posílení většinových prvků. Pokud svůj záměr naplní, budeme příště volit do Sněmovny po novu. K urnám…

5. ledna 2015

PF 2015: Více hlasů, více spokojenosti

Osm přátel z různých zemí vybírá restauraci pro poslední společný oběd roku 2014. Nemohou se dohodnout. Španěl navrhuje, aby hlasovali. Francouzka se před pár dny dozvěděla o novém způsobu volby nazvaném Demokracie 2.1 a napadá ji, že by…

4. ledna 2016

S Demokracií 2.1 proti korupci

Rok 2015 ukázal, jak široké a univerzální využití má hlasovací systém Demokracie 2.1 (D21). D21 aplikujeme ve firmách i ve školách. Vůbec největší počet hlasování jsme však provedli ve městech, a to v České republice i v zahraničí. Díky…